1.Civiltiesību jēdziens. Privāttiesību jēdziens.
Civiltiesības ir viena no privāttiesību nozarēm. Civiltiesības ir tiesību normu kopums, kas regulē mantiskās attiecības, kā arī ar tām saistītās nemantiskās attiecības un likumos paredzētajos gadījumos arī citas personiskās nemantiskās attiecības. Mantiskās attiecības rodas un pastāv sakarā ar materiālo labumu piederību, apgrozību un lietošanu. Personiskās nemantiskās attiecības rodas un pastāv sakarā ar nemantiskiem labumiem. Personiskās nemantiskās attiecības: 1) tās, kas ir saistītas mantiskām attiecībām – attiecības, kuru pamatā ir materiālais labums, kas pieder konkrētai personai, un šai personai ir iespēja saņemt atlīdzību par šī labuma izmantošanu; 2) tās, kas nav saistītas ar mantiskām attiecībām – attiecības, kuru pamatā ir nemantiskie labumi, kas pieder konkrētai personai un nav atsavināmi (tiesības uz brīvību, tiesības uz sievietes goda aizsardzību).
Civiltiesības ir privāto tiesību nozare – subjekts savā izvēlē ir brīva persona. Privātās tiesības ir abpusēja vienošanās (ir atļauts viss, kas nav aizliegts). Privāto tiesību galvenie principi ir: 1) personas neatkarība, autonomija; 2) privātīpašuma neaizskaramība; 3) līguma brīvība.
2. Romiešu civiltiesību nozīme un avoti. LV Civiltiesību pamatā ir Senajās Romas CT un arī nosaukums ir cēlies no latīņu valodas. Senajā Romā civiltiesības iedalīja 3 daļās: Mācība par personu 1.d.; Mācība par lietām 2.d.; Mācība par prasībām 3.d. Romiešu CT ir saglabājušies pirmavoti un tiem ir liela nozīme Latvijas civiltiesībās. :Latvijas CL faktiski ir pārņēmis romiešu CT institūtus un CL sistēma atbilst romiešu CT. Persona. Romiešu CT ir lietots termins persona un ar to saprot CT subjektus. Persona senajā Romā ir juridisks termins un attiecās uz brīvajiem pilsoņiem. Vergi tiesiskā nozīmē bija lietas un tos varēja pirkt, pārdot un tiem nebija tiesībspējas. Romiešu CT ir norādīts ka personas tiesībspēja iestājas ar piedzimšanu un izbeidzas ar nāvi. Romiešu civiltiesībās raksturotas juridiskas personas un to pazīmes un tās varēja būt dažādas biedrības, savienības. Ģimenes tiesības. Romiešu CT ir raksturoti ģimenes tiesību pamatjautājumi, laulības noslēgšana un izbeigšanās, vīra vara ģimenē, vecāku un bērnu savstarpējās attiecības, kā arī noteikti aizbildnības un aizgādnības institūti.…