SAISTĪBU TIESĪBAS
Lekcijas konspekts “TIESISKI DARĪJUMI, GRIBAS IZTEIKUMS UN ĪSTUMS, TIESISKA DARĪJUMA SASTĀVDAĻAS. LĪGUMS “
JĒDZIENS “Saistību tiesības” izpratne :
1.tiesību normu kopums, kas regulē saistību rašanos, izpildi, izbeigšanos, pārkāpuma sekas. Tiesību normas pamatā ir CL 4.daļa “Saistību tiesības”, 1401.-2400.p. un speciālajos likumos ;
2.tiesības un pienākumi, kas atbilstoši darījuma noteikumiem ir tā dalībniekiem vai 3.personai uz šā darījuma pamata.
Lietu tiesības nosaka, uz kāda pamata / noteikumiem personai var piederēt manta, īpašnieka tiesības, īpašuma tiesību aizsardzības veidus u.c. Saistību tiesības nosaka tiesības un pienākumus, kas rodas mantas atsavināšanas, iznomāšanas u.c. gadījumos, pakalpojumu sniegšanas procesā u.c., kā arī atbildības pienākumu, ja kādam no darījuma dalībniekiem ar citas personas darbību / bezdarbību radīti zaudējumi ( t.s. delikts ).
CL Saistību tiesību daļa stājās spēkā 1993.g.1.martā.
Definīcija : Saistību tiesības ir tādas tiesības, uz kuru pamata vienai personai – parādniekam - jāizdara par labu otrai personai – kreditoram - noteikta darbība, kam ir mantiska vērtība ( CL 1401.p. ).
SAISTĪBU tiesību rašanās VEIDI :
1.no tiesiska darījuma ;
2.no neatļautas darbības ;
3.pēc likuma.
Tiesiski darījumi ir atļautā kārtā izdarīta darbība tiesisku attiecību nodibināšanai, pārgrozīšanai vai izbeigšanai. Tas ir izplatītākais saistību tiesību rašanās veids ( mīļumi atceras pirkumu ).
Neatļauta darbība ir citas personas tiesību aizskārums, piem., mantas bojāšana, veselības apdraudējums, goda aizskārums u.c. Šāda darbība apdraud sabiedrisko kārtību, civiltiesību sargātās personu intereses u.tml. Personai, kas izdarījusi neatļautu darbību, ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, piem., lietas salabošana pašas kaitējuma nodarījušās personas spēkiem arī ir zaudējumu atlīdzība, tikai ne vienmēr tā mērāma naudas izteiksmē.…