1. Civilprocesa jēdziens un uzdevumi.
Jēdzienam civilprocess juridiskajā zinātnē un praksē vairākas nozīmes: civilprocesuālo tiesību nozare, civilprocesa zinātne, mācību disciplīna, konkrētas civillietas tiesvedība tiesā.
Civilprocess ir visu likumā noteikto procesuālo darbību kopums, kāds vien iespējams civillietās sākot ar to ierosināšanu, lietu izskatīšanas kārtību tiesās, beidzot - ar tiesas sprieduma izpildi.
Tas ir civilprocesuālo tiesisko attiecību subjektu – tiesas un tiesas dalībnieku darbība, realizējot civilprocesuālās tiesības un izpildot civilprocesuālos pienākumus.
Civilprocesuālo darbību izpildē lielākā nozīme ir tiesai, jo tā atbilstoši savam procesuālo tiesību un pienākumu apjomam virza visas darbības tiesas procesā. Tiesas procesu ved tiesnesis.
Civilprocesa uzdevums ir nodrošināt pareizu un ātru civillietu izskatīšanu. CP uzdevumu sekmīga izpildes priekšnoteikums ir civillietas kvalitatīva un savlaicīga sagatavošana iztiesāšanai, pareizi un ātri izskatīt un izprast civillietu, aizstāvēt fizisko un juridisko personu tiesības un ar likumu aizsargātās intereses, ievērojot civilprocesa principus.
CP iedala šādos tiesvedības veidos:
prasības tiesvedība,
sevišķas tiesāšanas kārtība,
saistību izpildīšana bezstrīdus kārtībā,
Tiesvedība civillietās sastāv no vairākām secīgām stadijām – obligātām (ierosināšana, sagatavošana un iztiesāšana 1. instances tiesā) un fakultatīvām (tiesvedība apelācijas un kasācijas instancēs, likumīgā spēkā stājušās nolēmuma jauna izskatīšana noteiktos apstākļos, nolēmumu piespiedu izpilde).
2 CP veidi
Tiesām izspriešanai pakļauti dažāda rakstura strīdi. Atbilstoši tam likums nosaka šādus tiesvedības veidus:
1) prasības tiesvedība - ja ir apstrīdētas personas tiesības, t.i., radies civiltiesisks strīds. Vienīgi izņēmuma kārtā un tikai likums var noteikt civiltiesiskiem strīdiem ārpustiesas izskatīšanas kārtību;
2) saistību izpildīšana bezstrīdus kārtībā - ja tiesības ir aizskartas, bet nav apstrīdētas. 3 kategoriju lietas:
a) nekust. īpašuma labprātīga pārdošana izsolē;
b) saistības priekšmeta nodošana tiesai glabāšanā, ja parādnieks CL 1837.p noteiktos gadījumos nevar izpildīt saistību;
c) saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana;
3) sevišķa tiesāšanas kārtība - lietas, kuras rodas sakarā ar personas likumisko interešu aizskaršanu vai apstrīdēšanu (uzskaitījums 251 pantā).…