1.Civilprocesuālo tiesību avoti.
Civilprocesuālo tiesību avoti ir kompetentu valsts orgānu izdoti normatīvie akti (NA), kas ietver Civilprocesuālo tiesību normas:
Satversme;
Starptautiskie NA;
MK noteikumi, kas pieņemti saskaņā ar Satversmes 81.pantu;
Civilprocesa likums;
Likums par tiesu varu;
Augstākās tiesas lēmumi.
Realizējot Civilprocesa normas pirmkārt jāievēro normatīvo aktu spēks laikā un telpā, jo Civilprocesa likumi ir ierobežoti laikā un telpā.
2.Civilprocesa zinātnes priekšmets un sistēma.
Civilprocess – ir patstāvīga tiesību nozare, kas nosaka civillietu izskatīšanas un izspriešanas procesuālo kārtību tiesās. Viss CP tiek regulēts no iesniegšanas līdz izpildei un to regulē CP likums. CP tiesības ir publisko tiesību nozare. CP regulēšanas priekšmets ir tās sabiedriski procesuālas attiecības, kas rodas tiesai realizējot tiesvedību civillietās un šīs attiecības sauc par civilprocesuālajām tiesiskajām attiecībām. Tiesāšanās kārtība visā valstī notiek pēc vienotām prasībām. CP visas darbības tiek noteiktas ar tiesas starpniecību.
3.Aizskarto un apstrīdēto tiesību jēdziens.
Civilprocess nosaka, ka katrai fiziskai un juridiskai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā. Fizisko personu tiesības uz tiesas aizsardzību ir nostiprinātas LR Satversmē, kas saistās ar cilvēka pamattiesībām. Personai, kas griezusies tiesā ir tiesības uz tās lietas izskatīšanu tiesā noteiktā procesuālajā kārtībā. …