Trauksmes sirēnu un apziņošanas sistēmu gatavības pārbaude, kopsavilkumā
Saskaņā ar MK noteikumi Nr.530 valstī trauksmes sirēnu gatavības pārbaudi (iedarbinot trauksmes sirēnas uz trim minūtēm) veic ne retāk kā divas reizes gadā (maijā un novembrī). Par trauksmes sirēnu gatavības pārbaudi (ar trauksmes sirēnu iedarbināšanu) iedzīvotājus informē plašsaziņas līdzekļos (laikraksti, televīzija un radio) trīs dienas pirms un nekavējoties pēc trauksmes sirēnu ieslēgšanas, sniedzot informāciju iedzīvotājiem par to, ka notiek trauksmes sirēnu gatavības pārbaude. [3]
Pamatojoties uz MK noteikumi Nr.82 un MK noteikumi Nr.1338 tiek izstrādāts izglītības iestādes iekšējo kārtības un drošības noteikumi, kas paredz vismaz vienu reizi gadā trauksmes signāla un apziņošanas sistēmas gatavības pārbaudi, par to iepriekš brīdinot izglītības iestādes personālu, izglītojamos un aicinātos viesus, kas konkrētajā pārbaudes brīdi varētu atrasties izglītības iestādē.
Trauksmes signālu, ar izglītības iestādes vadītāja atļauju, dod administrācijas pārstāvis vai piedūmojuma, ugunsgrēka izcelšanās gadījumā trauksme tiek izziņota automātiski, iedarbojoties signalizācijas sistēmai pa sirēnām. Ekstremālu situāciju gadījumā, kā arī pārbaudes laikā manuālas trauksmes signālu ilgums parasti ir trīs skolas zvani, katrs piecas sekundes garš ar trīs sekunžu starplaiku vai skolas zvans, kas ilgst vienu minūti ar īsiem starplaikiem. Lai pārbaudītu automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizāciju, izglītības iestādē tiek organizēts mākslīgs piedūmojums, kas nav kaitīgs cilvēku veselībai, jo automātiskā signalizācijas sistēmai darbojas tikai piedūmojuma vai ugunsgrēka gadījumā.
Regulāras arī trauksmes signāla un apziņošanas sistēmas gatavības pārbaudes izglītības iestādēs veic VDI. Parasti šīs pārbaudes notiek augustā, pirms jaunā mācību gadu sākuma.
…