CITES konvencijas uzbūve un darbības principi
CITES konvencija sastāv no pamatteksta un I, II un III pielikumiem, kuros uzskaitītas apdraudētās savvaļas dzīvnieku un augu sugas. Katrā no pielikumiem noteiktā sistēmā uzskaitītie dzīvnieku un augu īpatņi pakļauti atšķirīgām regulēšanas pakāpēm, tas ir:
I Pielikumā – tiek iekļautas visas tās sugas, kurām draud iznīkšana un kurām tirdzniecība kaitē vai var nodarīt kaitējumu. Tirdzniecība ar šo sugu īpatņiem pakļauta īpaši stingrai kontrolei, lai turpmāk neapdraudētu to izdzīvošanu, un ir atļauta tikai izņēmuma gadījumos. CITES I pielikumā iekļautas vairāk nekā 932 dzīvnieku un augu sugu (307 zīdītāju, 165 putnu, 86 rāpuļu, 15 zivju, 16 abinieku, 66 bezmugurkaulnieku un 298 augu sugu). Šajā pielikumā ietvertas dažādas primātu (lemuri, mērkaķi, giboni, šimpanzes, gorillas, orangutani u.c.), vaļveidīgo, lāču, ūdru, savvaļas kaķu (oceloti, tīģerkaķi, meža kaķi, leopardi, jaguāri, tīģeri, Āzijas lauvas, pumas u.c.), ziloņu, degunradžu, muskusbriežu, goralu, dzērvju, papagaiļveidīgo (amazones, aras, kakadu u.c.), sauszemes bruņurupuču, mīkstbruņurupuču, krokodilu, varānu, gliemeņu, kaktusu, eiforbiju, alveju un orhideju sugas, kā arī daudzas endēmas sugas.
Šo sugu tirdzniecība pakļauta ļoti stingrai kontrolei. To komerciāla izmantošana faktiski ir aizliegta un tikai izņēmuma gadījumos, piemēram, zinātniskos nolūkos, atļauta I pielikuma sugu pārvietošana un tirdzniecība. Jebkura I pielikuma sugas īpatņa imports, eksports vai reeksports atļauts gadījumos, ja saņemtas CITES importa un eksporta atļaujas. Tas nozīmē, ka gadījumos, kad nepieciešams pārvietot kādu no I Pielikumā iekļautajām dzīvnieku un augu sugām, pirms šo darbību veikšanas jāsaņem atļaujas gan izvešanas (eksporta), gan ievešanas (importa) valstī. Ja I pielikuma īpatņi tiek audzēti nebrīvē un domāti komerciāliem mērķiem, tiem tiek piemēroti II pielikumā iekļauto sugu īpatņiem noteiktās prasības.
…