Manuprāt, uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēja pēdējo gadu laikā ir kļuvusi par aktuālu un samērā bieži diskutējamu jautājumu gan Latvijā, gan arī citās Eiropas valstīs. Uzņēmumu maksātnespējas jautājums aizvien vairāk tiek pētīts, līdz ar ko tiek papildināta un pilnveidota Latvijas likumdošana maksātnespējas jomā.
Jaunais Maksātnespējas likums būtiski ir mainījis maksātnespējas procesa izpratni un norisi, mainot procesa darbības principus un mērķus. Maksātnespējas termins šobrīd aptver divus atsevišķus procesus – parādnieka tiesiskās aizsardzības procesu un maksātnespējas procesu šī termina klasiskajā izpratnē. Jaunais likums sabalansē arī parādnieku un kreditoru intereses, kā arī aizsargā un regulē to personu intereses, kuriem ir grūtības ar aizdevumu, kredītu un overdraftu atmaksāšanu.
Parādnieka tiesiskās aizsardzības process ir tiesiska rakstura pasākumu kopums parādnieka interešu aizsardzībai ierobežotas maksātspējas gadījumā ar mērķi atjaunot parādnieka maksātspēju pilnā apjomā. Procesa ilgums ir līdz vienam gadam. Taču, ja komersantam ierobežotās maksātspējas laikā nav izdevies atjaunot maksātspēju pilnā apjomā, noteiktā kārtībā tiek īstenoti maksātnespējas procesa pasākumi.
Manuprāt, Latvijā visbiežāk lielākajai daļai to uzņēmumu, kas tiek atzīti par maksātnespējīgiem, tiek uzsākta bankrota procedūra, kas noslēdzas ar likvidāciju. Salīdzinoši neliels skaits uzņēmumu savu darbību atjauno.…