Boļševisms nav tas pats, kas marksisms (tās ir divas dažādas teorijas – no marksisma tālāk attīstās sociāldemokrātiskais virziens; savukārt ļeņinisms ir bijušās Krievijas impērijas teritorijā izstrādāta teorija, ņemot vērā attiecīgās īpatnības). To drīzāk var saistīt ar ļeņinismu.
Boļševisma avoti:
*marksistiskā filozofija;
*politekonomika;
*un zinātniskais komunisms (Komunistiskā partija to definē).
TROCKIS -> Ļevs Trockis bija daudzējādā ziņā Staļina pretmets. Viņš bija viens no spožākajiem sava laika publicistiem. Trockis bija arī izcils orators, kura fanātiskā ticība pasaules revolūcijai spēja aizraut tautas masas.
1927.g. Trockis tika izslēgts no partijas, bet pāris gadus vēlāk no PSRS izsūtīts. Emigrācijā Trockis turpināja cīņu pret Staļinu, kuru vainoja komunistiskās idejas izkropļošanā. 1940.g. Trocki Meksikā nogalināja Staļina sūtīts slepkava.
Arī pēc Trocka atbīdīšanas malā partijā turpinājās domstarpības.
BUHARINS -> Komunistiskās partijas galvenais ideologs Nikolajs Buharins dedzīgi aizstāvēja ideju par ceļu, kas saglabātu privāto lauksaimniecību un tirgu un nodrošinātu finansiālo stabilitāti, taču - partijas politiskajā kontrolē. Padomju Savienības vadība galu galā izraudzījās citu ceļu. Josifs Staļins deva priekšroku zemnieku īpašumu ekspropriācijai, piespiedu kolektivizācijai un labības atņemšanai. Spriežot pēc pieejamajiem dokumentiem, šā lēmuma būtība bija samērā vienkārša. Buharins un Rikovs būtībā Staļinam teica: "Zemnieku valstī nav iespējams atņemt labību ar varu. Būs pilsoņu karš." Staļins atbildēja: "Es to darīšu tik un tā."
…