Bīstamo kravu pārvadājumi ir viena no starptautiski visstingrāk regulētajām transporta nozarēm.Negadījumi ar bīstamām kravām nav pārāk bieži, taču, ja tādi notiek, iespējamas plaša mēroga nopietnas sekas. Tādēļ svarīgākais uzdevums ir garantēt sabiedrības drošību bīstamo kravu pārvadājumu laikā.Pasaules industrializācijas procesa dēļ pašlaik vērojams straujš šādu kravu pieaugums, kuru sastāvā ir vielas, kas, izkļūstot ārpus iepakojuma, potenciāli rada draudus cilvēku veselībai un apkārtējai videi, - tā saucamās bīstamās kravas.
Latvijā bīstamo kravu pārvadājumi veido būtisku daļu no visiem kravu pārvadājumiem un tie tiek veikti ar visiem galvenajiem transporta veidiem: autotransportu, dzelzceļu, jūras transportu un aviāciju; iekšējie pārvadājumi tiek veikti izmantojot dzelzceļu un autotransportu. Līdz ar to svarīgs uzdevums Latvijai ir samazināt risku, kas saistīts ar bīstamo kravu pārvadājumiem.
Eiropas savienībā bīstamo kravu pārvadājumi veido 8% no visa ES iekšzemes kravu transporta. Visbiežāk tas notiek pa autoceļiem, pa dzelzceļu un pa ieksējiem ūdensceļiem, kuri ir saistīti ar ievērojamu nelaimes gadījuma risku. Tādēļ būtu jāveic pasākumi, lai panāktu to, ka šādi pārvadājumi notiek pēc iespējas vislabākajos drošuma apstākļos.
Pasaulē bīstamo kravu pārvadājumi veido 24%. Kopējais bīstamo kravu transporta apjoms pasaulē veido 110 miljardu tonnkilometru gadā: 58% bīstamās kravas pārvadā pa autoceļiem, 25% pa dzelzceļiem un 17% pa iekšējiem ūdensceļiem.…