Pašu kapitāls
Pašu kapitāls ir līdzekļu finansēšanas avots, kurš veidojas no uzņēmuma pamatkapitāla un saimnieciskās darbības rezultātā gūtās peļņas.
Atsevišķa uzņēmuma pamatkapitāla sastāvs ir atkarīgs no uzņēmējdarbības veida, kāda uzņēmums reģistrēts Uzņēmumu reģistrā. Piemēram, individuālā vai ģimenes uzņēmuma, zemnieku un zvejnieku saimniecības pamatkapitālu veido tā īpašnieku personīgie ieguldījumi un uzņēmuma saimniekošanas rezultāts. Sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitāla lielums ir noteikts uzņēmuma statūtos un to veido statūtu fonds. Akciju sabiedrībās uzņēmuma pamatkapitālu veido akciju kapitāls. Uzņēmuma darbības laikā pamatkapitāls jeb daļu kapitāls var tikt izmainīts, piemēram, piesaistot jaunus dalībniekus, palielinot daļu vērtību, izlaižot jaunas uzņēmuma akcijas.
Dibinot jauno uzņēmumu , pašu kapitālu veido tikai pamatkapitāls jeb daļu kapitāls. Uzņēmuma darbības laikā pašu kapitāla lielumu ietekmē uzņēmuma saimniekošanas rezultāti. Ja uzņēmums strādā veiksmīgi un tā ieņēmumi pārsniedz izmaksas, tad rodas peļņa, kas palielina uzņēmuma pašu kapitālu. Turpretī, ja uzņēmuma izmaksas pārsniedz ieņēmumus, tad saimniekošanas rezultāts ir zaudējumi, kas samazina pašu kapitālu. Ja strādāts ar peļņu, tad peļņa ir avots jaunu līdzekļu iegūšanai, ja strādāts ar zaudējumiem - līdzekļu finansēšanas avoti samazinās, tāpēc zaudējumus bilancē rāda kā negatīvu skaitli ar mīnus zīmi.
Bilancē neuzrāda pārskata perioda ieņēmumus un izmaksas, bet tikai saimniekošanas gala rezultātu - pārskata perioda pelņu vai zaudējumus.
Ieņēmumus un izmaksas atspoguļo peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Uzņēmuma tīro peļņu, kas paliek pēc nodokļu atskaitīšanas, uzrāda bilances postenī "Pārskata gada nesadalītā peļņa". Nākamajā gadā uzņēmuma dalībnieku vai akcionāru sapulce lemj par iepriekšējā gada peļņas sadali: rezerves kapitāla veidošanu, iepriekšējo gadu zaudējumu segšanu, dividenžu aprēķinu uzņēmuma īpašniekiem vai akcionāriem utt. Atlikušo peļņas daļu parāda bilances postenī "Iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa". Izveidotās rezerves un nesadalītā peļņa ir uzņēmuma pašu kapitāls, bet aprēķinātās dividendes kļūst par saistībām pret uzņēmuma īpašniekiem vai akcionāriem. Kad ir apkopoti uzņēmuma saimnieciskās darbības rezultāti par iepriekš gadu un sagatavots finansu pārskats, tiek sasaukta uzņēmuma īpašnieku akcionāru sapulce, kas iepazīstas ar finansiālo rezultātu un lemj par pelnās sadali vai zaudējumu segšanu (ja gads noslēgts ar zaudējumiem).