-
Betona izgatavošana
Neorganiskie plastifikātori ir smalki dispersi veldzētie kaļķi, trekni māli, sasmalcināts kaļķakmens, dolomīts, pelni vai sasmalcināti izdedži. Java ar šādām piedevām kļūst plastiskāka, ērtāk iestrādājama un pie vienāda cementa satura nodrošina pietiekamu betona stiprību. Neorganisko piedevu trūkums ir tas, ka tās vispirms rūpīgi jāsasmalcina un to īpatnējais patēriņš ir augsts. Tās reti lieto kā javas plastifikātorus.
Organiskie plastifikātori ir celulozes rūpniecības atkritumi – sulfātsārmi. Tā sastāvā galvenokārt ietilpst Ca lignosulfāts un lignosulfāta sāļi, kā arī cukurs. Kā jau minēts, cukuri nelabvēlīgi iedarbojas uz betonu un javām, tādēļ šo piedevu vispirms attiecīgi apstrādā. Apstrādāts sulfātsārms ir vērtīgs plastifikātors, kas nesatur cukuru. 0,5% šādas piedevas praktiski nepazemina betona stiprību, bet tikai nedaudz paildzina tā cietēšanas laiku.
Sintētiskie plastifikātori. Betoniem un javām vispiemērotākie ir sintētiskie organiskie virsmas aktīvie savienojumi, t.i., tenzīdi. Jāpiebilst, ka visi mazgājamie līdzekļi un tajā skaitā arī ziepes, satur tenzīdus. Niecīga tenzīdu devas (0,01 –0,2% uz cementa svaru) betona maisījumu vai javu uzlabo, padarot plastisku, iestrādājamāku, novērš ūdens atslāņošanos, kā arī novērš ūdens ligzdu veidošanos.
5.1.1. BETONA MAISĪJUMA IZGATAVOŠANA LABORATORIJĀ
Izmantojamā aparatūra un materiāli: betona izejmateriāli (portlandcements, smiltis, šķembas, ūdens, ķīmiskās piedevas utt.), laboratorijas galds, maisīšanas trauks vai mehāniskais maisītājs, ķelles, lāpstiņas, svari, mērcilindri.
…
Materiālu un konstrukciju institūts. Būvmateriālu un būvizstrādājumu katedra. BŪVMATERIĀLU ĪPAŠĪBAS UN RAŽOŠANAS TEHNOLOĢIJAS, PAMATKURSS (BMT712) 5. laboratorijas darbs BETONA IZGATAVOŠANA BETONA IZGATAVOŠANA Darba mērķis: apgūt betona maisījumu izgatavošanas paņēmienus, noteikt svaigas betona javas īpašības, izgatavot testa paraugus, analizēt ūdens-cementa attiecības ietekmi uz betona īpašībām. Darba uzdevumi: 1. Tabulas veidā noformēt betona sastāva izejmateriālu nosaukumus un betona izgatavošanai nepieciešamos apjomus atbilstoši receptūrai. Aprēķināt Ū/C attiecību. 2. Noteikt svaigas betona javas īpašības (konusa nosēdumu, konusa nosēduma klasi), veikt betona javas kvalitātes novērtējumu (segregāciju, ūdens atdalīšanos, viendabīgumu utt.). 3. Paraugus nomarķēt un nodrošināt atbilstošus cietēšanas apstākļus. 5. 1. BETONS Betons ir mākslīgs akmens materiāls, .... Porainās pildvielas Prasības porainām pildvielām: • jābūt rupjām; • ar aptuvenu lodes formu; • slēgtu ārējo virsmu; • attīstītu iekšējo porozitāti. Poraino pildvielu īpašības: • samērā liela stiprība (blīvais apvalks strādā kā telpiska čaula); • zema ūdens uzsūce. Iedala: • dabiski veidojušās; • mākslīgi radītas 5.1.1. BETONA MAISĪJUMA IZGATAVOŠANA LABORATORIJĀ Secīgi darba gaitā students iepazīstas ar doto uzdevumu un betona recepti. 1. Atbilstoši prasītajam nosver izejmateriālus; 2. Nomēra nepieciešamo ūdens daudzumu. 3. Ja betona izejmateriālu samaisīšana paredzēta ar rokām, tad laboratorijas galda virsmu iepriekš samitrina, uzber uz tā sausos izejmateriālus un samaisa līdz viendabīgam maisījumam. 4. Izveido iedobi, ieber tajā šķembas, kuras samitrina ar daļu no kopējā ūdens daudzuma. 5. Izejmateriālu maisījumu rūpīgi samaisa ar ķellēm, vienmērīgi pielejot atlikušo ūdens daudzumu. 6. Faktiski pielietais ūdens daudzums maisījumā var nedaudz atšķirties no aprēķinātā, jo nav iespējams paredzēt visus faktorus (gaisa mitrumu un temperatūru, cik pildvielas uzsūks ūdeni u.tml.) 7. Jāņem vērā, ka liekais ūdens betonā (virs aprēķinātā) samazina betona stiprību. 8. Betona izgatavošanā tiek izmantotas šķidrās ķīmiskās piedevas (superplastifikātori utt.). 5.1.2. KONUSA NOSĒDUMA NOTEIKŠANA 5.1.3. BETONA PARAUGU IZGATAVOŠANA UN CIETINĀŠANA DARBA GAITAS APRAKSTS 1. BETONA MAISĪJUMA IZGATAVOŠANA LABORATORIJĀ Betona masas izgatavošana pēc sekojošās receptūras:... 2. KONUSA NOSĒDUMA NOTEIKŠANA 3. BETONA PARAUGU IZGATAVOŠANA UN CIETINĀŠANA Tika izgatavotas 3 dažāda sastāva betona masas, kuras tika iepildītas 3 dubltos veidņos. Betona masa tika pilda ar kausveida lāpstiņu vairākās kārtās katrā veidnī. Paraugu sablīvē ar vibrācijas metodi, kratot paraugu vertikālā virzienā (ar rokām) aptuveni 30 reizes, līdz uz betona masas virsmas parādījās burbulīši un tā kļuva salīdzinoši gluda SECINĀJUMS: Darba mērķis bija iepazīties ar betona izgatavošanās receptūrām un to izgatavošanas secību. .....
- Betona izgatavošana
- Celtniecība
- Siju un betona pārbaude
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Celtniecība
Konspekts augstskolai14
-
Siju un betona pārbaude
Konspekts augstskolai13
-
Betona būvizstrādājumu rūpnīcas "Consolis Latvia" apmeklēšana
Konspekts augstskolai5
-
Būvmateriāli
Konspekts augstskolai27
-
Būvdarbu tehnoloģija un darba drošība
Konspekts augstskolai24