0 – 1 mēnesim. Pirmajā dzīves mēnesī bērniņš vēl cenšas sarauties čokurā tāpat kā māmiņas vēderā. Jaundzimušais: nevar noturēt galvu, satvert priekšmetus, roku un kāju kustības ir refleksīvas, pirkstiņi – sarauti dūrītēs; dzird, jūt un redz 30 cm attālumā – bērniņam ir attīstīti visi maņu orgāni; ir ļoti uzņēmīgs pret slimībām, darbojas instinktīvi un bieži raud. Mazulis spēj izjust prieku, tāpēc mātei jāveido ar viņu cieša emocionālā tuvība. Nevajag raizēties, ka bieža bērna apmīļošana un nēsāšana uz rokām var viņu izlutināt. Jūtoties drošībā, bērns gūst pārliecību, ka pasaulei var uzticēties.
6 mēneši.
Bērna svars ir divreiz lielāks, nekā piedzimstot. 5 – 6 mēnešu vecumā daudzi bērniņi “atklāj” savas kājas un pēdas. Iespējams, ka viņš mēģinās sūkāt kāju īkšķus. Bērniņš:
#māk apvelties uz vēdera un atpakaļ;
#pauž savas vēlmes ar kustībām un žestiem;
#mācās sēdēt un rāpot;
#lielai daļai mazuļu nostabilizējas acu krāsa;
#sāk šķilties pirmie zobi.
7 – 12 mēneši.
Mazulis veidojas par personību.
Šajā laikā bērniņš:
#sāk slieties kājās, pieturoties mācās staigāt un cenšas izteikt zilbes;
#gaida un novērtē vecāku uzslavas;
#sāk atšķirt atļauto no neatļautā;
#vēlas izpētīt apkārtni, atvilktņu saturu u. tml.
Lai palīdzētu bērniņam apgūt runāt prasmi, jārunā skaidri un īsiem teikumiem. Ja bērnam tiek rādīti priekšmeti, tad jāsauc tie vārdā. Bērnam var skaitīt skaitāmpantiņus un lasīt. Māte var izpētīt atvilkņu un skapju saturu kopā ar bērnu, tad viņš to retāk darīs bez vecāku klātbūtnes. Lai mazinātu agresijas uzplūdus, jāļauj tos izpaust ar spēļu palīdzību. Nevajadzētu izrādīt nepatiku, ja bērniņam ir pilnas autiņbiksītes un tās nākas apmainīt, - tas grauj bērna pašapziņu un veicina nepamatotu vainas izjūtu. [1.,32]
…