Bankas bilance - tā ir grāmatvedības bilance, kurā atspoguļojas bankas un piesaistīto līdzekļu stāvoklis un to izvietojums kredīta un citās aktīvās operācijās.
Pēc bilances datiem tiek veikta naudas resursu formēšana un izvietošana, kā arī kredīta, norēķinu, kases un citu bankas operāciju stāvokļa, ieskaitot operācijas ar vērtspapīriem, kontrole.
Komercbanku bilances analīze ļauj kontrolēt banku likviditāti, pilnveidot banku darbības vadību. Bankas vadība, izmantojot citu banku atskaites, iepazīstas ar darījumu stāvokli, pirms korespondent attiecību dibināšanas, kredītu izsniegšanas utt. Banku bilances tiek veidotas pēc unificētas formas. Operāciju detalizācijas pakāpe ir ierobežota kā komercnoslēpums, kas raksturīgs komercbanku praksei, kuri strādā konkurences apstākļos. Parasti bilancēs neizceļ apšaubāmas un zaudējumus nesošas operācijas, apdrošināšanas rezerves, kuras tiek izmantotas šo operāciju segšanai. Vienlaicīgi jānodrošina bilances patiesums un pārskatāmība, lai nekaitētu banku konkurētspējai un uzticībai tām.
Banku bilances pieskaitāmas pie komercinformācijas līdzekļiem: tās atbilst to pamatprasībām: operativitātei, konkrētībai, solīdumam. Bankas bilances operativitāte izpaužas tās ikdienas sastādīšanā. Bankas bilance ir konkrētas informācijas avots par naudas līdzekļu daudzumu un tās klientu maksātspēju, kredītresursiem un to izvietojumu, par pašas bankas drošību un stabilitāti.
Bilancei vienmēr abas puses (aktīvs un pasīvs) ir sabalansētas, t.i. vienādas pēc kopsummām. Kopējā bilances summa var mainīties, bet var arī palikt nemainīga. Ja bilancē nav līdzsvara starp aktīviem un pasīviem, acīmredzot ir ieviesusies kļūda. Īpašnieki iegulda pamatkapitālā personisko īpašumu. Gūtā peļņa kopā ar sākotnējo kapitālu veido pašu kapitālu, kas ir komercbankas īpašums. Ja komercbanka strādā ar zaudējumiem, tad pašu kapitāls kļūst mazāks par pamatkapitālu, jo tiek samazināts par zaudējumu summu.…