Šajā nodaļā, es apkopošu pamatinformāciju par autortiesību jēdzienu un to būtību uz Autortiesību likuma un grāmatu autoru viedokļu pamata.
1.1. Autortiesību jēdziens. Loģiski būtu sākt ar to, kas tad ir autortiesības. Paklone I., Lielkalns A., Sosnovsja A. Un Tola K. Savā grāmatā definē autortiesības sekojoši: „autortiesības ir likumā noteikts autora tiesību kopums, kas nodrošina autora vai citu personu, kam pieder autortiesības, kontroli pār viņu darbu izmantošanu. Tās paredz, ka darba autoram ir izņēmuma tiesības izmantot savu darbu jebkurā veidā un ka citas personas ir tiesīgas autora darbu izmantot, tikai saņemot attiecīgu atļauju. Autora izņēmuma tiesības uz darba izmantošanu paredz, ka tikai autors, viņa mantinieki vai citi autortiesību pārņēmēji ir tiesīgi izlemt kas, kad, kur, kā un par kādu samaksu izmantos viņa darbu. Citas personas autora darbu izmantot bez autora atļaujas var tikai atsevišķos likumā noteiktos izņēmuma gadījumos.”1 Tātad autortiesības ir tāds tiesību normu kopums, kas aizsargā darba autora tiesības, t.i. neparedz autora darbu izmantot citiem cilvēkiem savos nolūkos.
Manuprāt, autortiesību eksistēšanai un to eksistēšanai likuma veidā ir ļoti liela nozīmē. Kāpēc ir nepieciešamas autortiesības?…