Pasaules reliģijas tiek iedalītas divās ļoti atšķirīgās grupās: Rietumu tradīcijas reliģijas un Austrumu tradīcijas reliģijas. Šinī esjā es pastāstīšu par Austrumu reliģijām.
Austrumu tradīcija radusies seno indiešu grupās. Tai pieder hinduisms, budisms un to paveidi. Mistiska, uzsverot to, ka Dievs ir rodams paša cilvēka garā. "Pasauli noliedzoša", atzīstot pastāvošā sākotnējo garīgo dabu un meklējot dvēseles atbrīvošanu no bezgalīgā pārdzimšanu jeb reinkarnācijas apļa, kam cilvēks ir pakļauts šajā pasaulē.
Hinduisms. Par hinduismu sauc Indijas iedzīvotāju reliģiju.aptuveni starp 1500. un 1200.gadu pirms Kristus, t.i., laikā, kad Mozus izveda izraēla tautu no Ēģiptes, tagadējās Indijas teritorijā no Z-rietumiem sāka ieceļot āriešu klejotājciltis un apmetās apgabalā, ko sauc par Pendžabu. Attīstības gaitā āriešu reliģja izplatījās un ietvēra sevī citu kultūru elementus, piemēram, no Indas kultūras ielejas-ziemeļos, un dravīdu kultūras-dienvidos. Pasaulē ir vairāk nekā 700 miljoni hinduistu. Vairākums no tiem dzīvo Indijā. Hinduisma reliģija piedāvā trīs galvenos pestīšanas ceļus no pārdzimšanu rita. Tie ir filozofija jeb zināšanas, reliģisko rituālu ievērošana un kalpošana. Dziļi sirdī hinduisti ir monoteisti, viņi tic vienam vienīgam Augstākajam Dievam – Brahmanam – "Absolūtam", kurš ar dievību palīdzību valda pār pasauli. Hinduistu sabiedrībā ir četras galvenās kārtas: priesteri (bramīni), augstmaņi (kšatriji), zemnieki un amatnieki (vaišjas) un melnstrādnieki (šūdras).
Budisms. Budisma Trīs dārgumi jeb triratnair Buda, dharma (viņa mācība) un sangha (mūku kopiena).Šie Trīs dārgumi tiek pieminēti katrā budistu saiešanas reizē visās svētnīcās. To dara, trīs reizes atkārtojot vienkāršu apliecinājumu, kuru saviem pirmajiem mācekļiem esot mācījis pats Gautama: Es eju pie Budas kā pie mana patvēruma, es eju pie dharmas kā pie sava patvēruma, Es eju pie sanghas kā pie sava patvēruma.
…