Audita standartu raksturojums un nozīme.
Ikvienā valstī informācijas pārbaudes praksē lielākā vai mazākā mērā tiek ievēroti vietējie noteikumi. Lielākajā daļā gadījumu šie noteikumi ir paredzēti attiecīgās valsts likumdošanā likumu, noteikumu vai arī normatīvu formā. Šos audita profesionālo darbību reglamentējošos normatīvos dokumentus izstrādā un publicē valstī esošā ieinteresētā profesionālā organizācija.
Starptautiskie audita standarti (SAS) tiek izmantoti, veicot neatkarīgu pārbaudi ar mērķi izteikt atzinumu par uzņēmuma saimniecisko un finansu darbību.
Audita teorijā un praksē ar standartiem saprot audita procedūru pamatlikumus un pamatprincipus. Šo likumu dotais minimums palīdz auditoram noteikt revīzijas pasākumu apjomu un to veikšanas metodiku un ir revīzijas rezultātu atzīmes kritērijs. Standarti jāievēro neatkarīgi no apstākļiem, kādos audits tiek veikts. Audita standarti pieprasa no auditoriem sava viedokļa izteikšanu.
Audita standarti ir vajadzīgi, jo tie:
• Garantē auditoru darbības noteiktu līmeni, kas atbilst starptautiskajiem standartiem;
• Uzliek auditoram par pienākumu paaaugstināt savas zināšanas un kvalifikāciju;
• Nodrošina atsevišķu audita organizāciju darbības kvalitātes salīdzinājumu;
• Realizē un atvieglo auditora darbu.
Audita standartu sistēmā ietilpst:
• Pamatpostāli- likumsakarības, loģiskie principi un nepieciešamie nosacījumi, kas dod vispārējo pamatu audita darbības standartiem. Auditori tos izmanto kā viedokļu formulēšanas un ziņojumu sastādīšanas shēmu īpašos gadījumos, kad konkrētie standarti nav pielietojami.
• Vispārējie standarti- auditora noteiktu īpašību un kvalifikācijas līmenis efektīvai un profesionālai uzdevumu izpildei, lai komponenti un efektīvi varētu veikt uzdevumus, kas attiecas uz praktiskā darba un ziņojuma standartiem.
…