Pastāvošais ir neizbēgams un pastāv neatkarīgi no revidenta darbības, līdz ar to revidents nevar ietekmēt šo revīzijas sastāvdaļu. Tomēr, lai plānotu revīzijas procedūras, revidentam ir jānovērtē pastāvošā riska līmenis (augsts, vidējs, zems) attiecībā uz finansu pārskatiem kopumā. Tas nozīme, ka pastāvošais risks jānovērtē arī attiecībā uz katru finansu pārskatu posteni.
Pastāvošais risks ir kādam finansu pārskatu postenim vai darījumu grupai raksturīga tendence uz būtisku neatbilstību rašanos, nepastāvot atbilstīgai iekšējai kontrolei. Piemēram, atsevišķiem krājumu veidiem var būt raksturīga tendence strauji novecot modes un tehnoloģiju izmaiņu dēļ. Tā galarezultātā šo krājumu vērtība var strauji samazināties un bilances vērtība var neatspoguļot krājumu reālo tirgus vērtību.
Pastāvošais risks ir atkarīgs no vairākiem objektīvi nosacītiem faktoriem, kas revidentam jāņem vērā, novērtējot pastāvošā riska līmeni revīzijas plānošanas procesā.
Pastāvošais risks pastāv no:
vadības godīguma;
vadības pieredzes un zināšanu līmeņa, kā arī izmaiņām vadības sastāva pārskata perioda laikā;
akūtām problēmām uzņēmējdarbībā, piemēram, likviditātes un uzņēmuma darbības turpināšanas problēmas, kas var pamudināt vadību sagrozīt finansu pārskatus;
uzņēmējdarbības veida un nozares, kur darbojas uzņēmums. Piemēram, pastāvošais risks var būt augstāks tādam klientam, kurš darbojas lielas konkurences apstākļos. Lai piesaistītu investorus šādā situācijā, klients var būt ieinteresēts „uzlabot” savas finansiālā darbības raksturlielumus.…