6. slānis: Pasniegšanas slānis
Pasniegšanas slānis atšķirībā no zemākajiem slāņiem, kas veic datu pārraidi, veic datu attēlošanas funkcijas. Šajā slānī tiek veiktas dažādas datu izmaiņas — pārkodēšana, šifrēšana, saspiešana u.c.
Pasniegšanas slānis atbild par to, lai informāciju, kura aizsūtīta no vienas sistēmas lietojumslāņa, varētu izlasīt citas sistēmas lietojumslānis. Kad ir nepieciešamas, pasniegšanas slānis veic translēšanu starp vairākiem informācijas pasniegšanas formātiem, izmantojot kopēju informācijas pasniegšanas formātu.
Pasniegšanas slānis nodarbojas ne tikai ar lietotāja faktisko datu formātiem un attēlošanu, bet arī ar datu struktūrām, kurus izmanto programmas. Tātad pasniegšanas slānis nodarbojas ar datu pārraides sintaksi. Lietojumslāņa objekti var izmantot jebkuru sintaksi. Pasniegšanas slānis to pārveido kopējā standarta sintaksē, kurš tiek saskaņots starp pasniegšanas slāņa objektiem.
5. slānis: Sesijas slānis
Sesijas slānis kontrolē sesijas starp lokālo un attālināto lietojumiem. OSI modelī šis slānis atbild par korektu sesiju izveidošanu un pārtraukšanu, ko TCP/IP modelī veic TCP.
Kā norāda tā nosaukums, seansa slānis nodibina, vada un pārtrauc mijiedarbības seansus starp lietojumprocesiem. Seanss uztur dialogu starp diviem vai vairākiem pasniegšanas slāņa objektiem (seansa slānis sniedz savus pakalpojumus pasniegšanas slānim). Seansa slānis sinhronizē dialogu starp pasniegšanas slāņa objektiem un vada informācijas apmaiņu starp tiem. (Tas atļauj realizēt divvirzienu vienlaicīgu (dupleksa), divvirzienu nevienlaicīgu (pusdupleksa) un vienvirziena (simpleksa) mijiedarbību.) …