Ar Latvijas iestāšanās brīdi Eiropas Savienībā (ES), muitas lietas Latvijas teritorijā noteiks galvenokārt ES muitas likumdošanas akti – regulas. ES regulas sadarbībā ar visām dalībvalstīm izstrādā Eiropas Komisija un pieņem ES Padome. Pašlaik spēkā esošie Latvijas likumi un Ministru kabineta noteikumi muitas jomā, kas izdoti atbilstoši likumu pilnvarojumam, zaudēs spēku ar Latvijas iestāšanās brīdi ES. ES regulas muitas jomā darbojas tieši un nepastarpināti visā ES teritorijā. Nacionālā likumdošana regulē tikai tās jomas, kuras neregulē regulas. Nedaudz cita situācija ir ar direktīvām. Tās nosaka galvenos tiesību principus un nepieciešamības gadījumā tiesību normu darbības robežas, bet darbojas caur dalībvalstu nacionālajiem likumdošanas aktiem. Tā kā muitas jomā galvenajiem tiesību aktiem ir regulu statuss, tad jārēķinās ar to, ka pēc Latvijas iestāšanās ES muitas lietas Latvijas teritorijā nepastarpināti noteiks ES regulas. Galvenās regulas ir ES Muitas kodekss (EEK Nr. 2913/92), tā ieviešanas noteikumi (EEK Nr.2454/93), Muitas nodokļa atvieglojumu sistēma (EEK 918/83), Vienotie muitas tarifi, TARIC klasifikators un regulas, kas nosaka vienotā tirgus regulēšanas pasākumus, t.i., lauksaimniecības maksājumus, nodevas, kvotas, tarifu griestus un tamlīdzīgi. Papildus iepriekšminētajām regulām, jāņem vērā “Pievienošanās Eiropas Savienībai līgums” un Eiropas Komisijas izdoti informatīvi dokumenti par pārejas pasākumiem, kas piemērojami, jaunajām dalībvalstīm pievienojoties ES. Jautājumos, kurus tieši neregulē ES regulas, varēs darboties Latvijas normatīvie akti. Svarīgākais no tiem būs jaunais Muitas likums.
Jaunais Muitas likums, kura projekts ir izstrādāts un atrodas saskaņošanas stadijā ministrijās, regulēs šādus jautājumus:
Muitas lietu vadību un VID kompetenci muitas normatīvo aktu administrēšanā, proti to, ka “Valsts ieņēmumu dienests administrē Eiropas Savienības normatīvos aktus muitas lietās, ja nav noteikts citādi un nosaka muitas kontroles un muitošanas metodiku, ko publicē laikrakstā „Latvijas Vēstnesis””;
Muitas iestāžu emblēmu, pazīšanās zīmi, karogu, zvērestu, muitas amatpersonu vispārīgos pienākumus;
Tiesības veikt muitas kontroli iekšzemē – LR teritorijā apturot transporta līdzekļus;
Muitas nodrošinājumu uzlikšanas un noņemšanas kārtību;
Muitas kontroles zonu noteikšanas kārtību;
Personas apskates izdarīšanas kārtību;
Atteikšanās no precēm par labu valstij piemērošanas kārtību;
Nepreferenciālo preču izcelsmes sertifikātu izsniedzējiestādes, to kontrolējošo institūciju - VID;
Muitas brokera darbības noteikumus;
Beznodokļu tirdzniecības veikalu darbības noteikumus;…