Konspekts
Tehnoloģijas
Celtniecība un būvdarbi
Atbildes uz materiālmācības eksāmena jautājumiem-
Atbildes uz materiālmācības eksāmena jautājumiem
87. Skaņu slāpējošie materiāli. Materiālu raksturojums, īpašības un lietojums.
Skaņu slāpējošie materiāli samazina uz tiem krītošās gaisa skaņas enerģiju.
Skaņa pēc savas būtības ir iesvārstīts gaiss. Skaņas absorbcijas process vispārīgā veidā ir šāds: skaņa izplatās pa telpu, bet atsitas pret šķērsli (skaņu absorbējošs materiāls); notiek absorbcijas process, un daļu skaņas materiāls atstaro atpakaļ telpā.
Lai telpā panāktu labu dzirdamību, tās sienām jābūt ar labu prettrokšņu izolāciju. Skaņas caurspiešanās cauri sienai galvenokārt notiek sienas lieces deformācijas dēļ. Skaņas absorbēšanos materiālā izskaidro ar to, ka gaisa daļiņu mehānisko svārstību enerģija pārvēršas iekšējā enerģijā, jo rodas berze gar materiāla nelīdzenumu malām. Trokšņu vājināšanas līmenis ir atkarīgs no sienu veidojošā materiāla un tās biezuma.
Skaņu slāpējošiem materiāliem ir jābūt mīkstiem, porainiem (piem., filcs). Jo materiāls poraināks, jo lielāka poru kopējā virsma, jo labāk tas spēj absorbēt skaņu. Materiāliem ar daļēji mīkstu un sevišķi mīkstu skeletu skaņas absorbcijas spējas palielinās uz skeleta deformācijas rēķina, tādēļ par labāko tiek atzīta materiāla struktūra no minerālajām šķiedrām. Telpu griestas un sienas var noklāt arī ar caurumotām plāksnēm.
Triecientrokšņus slāpē ar elastīgiem materiāliem – minerālvati, gumiju, putuplastiem u.c. Skaņu slāpējošais efekts ir atkarīgs no materiāla struktūras un amortizēšanas spējas; jo vairāk ir iespējams saspiest materiālu, jo labāk tas slāpē trokšņus.
Skaņu slāpējošos materiālus lieto, piemēram, kinoteātros, lai izslēgtu skaņas atbalsošanos telpā.
Trokšņu novēršana ir tikpat svarīga problēma kā vides attīrīšana no piesārņojuma. Trokšņi ar lielu intensitātes līmeni nelabvēlīgi ietekmē cilvēka nervu sistēmu, pazemina darbaspējas, samazina skaņas sajūtu.
88. Skaņu izolējošie materiāli. Materiālu raksturojums, īpašības un lietojums.
Skaņu izolējošos materiālus lieto, galvenokārt, pārsegumos un starpsienās trieciena un daļēji arī gaisa trokšņu izolēšanai. Skaņu izolācijas materiālus ražo plātņu, joslu, starpliku un paklāju veidā.
Skaņas izolācijas process vispārīgā veidā ir šāds: skaņa izplatās pa telpu, atsitas pret skaņu izolējošu materiālu un atstarojas atpakaļ telpā.
Lai telpā panāktu labu dzirdamību, tās sienām jābūt ar labu prettrokšņu izolāciju. Skaņas caurspiešanās cauri sienai galvenokārt notiek sienas lieces deformācijas dēļ.
Tā kā viena no galvenajām skaņas izolācijas materiālu īpašībām ir to deformējamība, kuru iespaido materiālā ieslēgtā gaisa elastība un karkasa lokanība, tad par labāko tiek atzīta šķiedraina materiāla struktūra. Skaņu izolējošiem materiāliem ir jābūt tādiem, kurus ir grūti iesvārstīt.
Skaņas izolācijai visbiežāk izmantotie materiāli ir ģipškartons un minerālvate, bet var tikt lietoti arī putupolimēru materiāli, akustiskie apmetumi, beramais keramzīts, smiltis u.c. aizpildmateriāli, kā arī starp dažādiem konstruktīvajiem elementiem ieslēgtais gaisa slānis. Labi skaņu izolē betons, tērauds, stikls.
Trokšņu novēršana ir tikpat svarīga problēma kā vides attīrīšana no piesārņojuma. Trokšņi ar lielu intensitātes līmeni nelabvēlīgi ietekmē cilvēka nervu sistēmu, pazemina darbaspējas, samazina skaņas sajūtu.
Piemēri: 2 mm biezai tērauda plāksnei trokšņu vājināšanas līmenis ir 33dB, dubultdurvīm – 40dB, vienkāršam logam – 15dB, dubultlogam – 30dB.
89. Kas ir akustiskie parametri un kā tos mēra?
…
1. Mācība par būvmateriāliem, tās izveidošanās un vēsturiskie aspekti. Būvmateriāli ir dabiski un mākslīgi materiāli un izstrādājumi, ko lieto celtniecībā un remontdarbos. Galveno pamatbāzi būvmateriālu eksperimentālajai zinātnei veido materiālu vispārīgās īpašības un to izpēte. Būvmateriāliem ir dabiski neatdalāma saikne ar būvniecību un būvdarbiem. Runājot par būvmateriāliem, būtiskākās ir tās materiālu īpašības, kas rada, uztur un nodrošina būvju ekspluatācijas drošību, zem šīm īpašībām tiek pakārtotas materiāla vieliskā uzbūve un ķīmiskais sastāvs. Lai vienkāršotu un paātrinātu būvmateriālu mācības apgūšanu, būtu vēlamas zināmas elementāras priekšzināšanas materiālmācībā, ķīmijā un fizikā, kas izskaidro materiālās pasaules galvenās likumsakarības un palīdz izprast specifisko terminoloģiju. Būvmateriālu klasifikācija ir īpaši daudzveidīga un samērā sarežģīta, ko katrs autors mēģina traktēt savdabīgi, lielākoties pakārtojot to konkrētajam darbam un tā specifikai. Ļoti bieži būvmateriālus pēc sastāva klasificē četros pamatveidos: • neorganiskie būvmateriāli (nemetāli); • organiskie būvmateriāli; • metāla būvmateriāli; • jaukta sastāva būvmateriāli. 2. Kā radušies termini „portlandcements”, „pucolāni”, kas un kad izgudroja „dzelzsbetonu”? 1824. gadā angļu mūrniekam Džozefam Aspdinam (no Līdsas) tika izdots patents par saistvielas (cementa) izgatavošanu, apdedzinot maisījumu, kas sastāv no kaļķiem un māliem. Patentēto saistvielu Aspdins nosauca par portlandcementu. Šāds nosaukums vielai tika dots tāpēc, ka pēc sacietēšanas jaunizveidotā mākslīgā cementa akmens krāsa un cietība bija ļoti līdzīga dabiskajam būvakmenim, ko ieguva Portlandes akmeņlauztuvēs (Dorsetā, Anglijas dienvidos). Pucolāns – samalts un apdedzināts māls vai irdens vulkāniskais iezis, ko ņēma no Vezuva kalna apkārtnes (pēc Itālijas pilsētas Pocuoli nosaukuma, kas atrodas Tirēnu jūras Neapoles līča krastā). Termins „pucolāni” raksturo cementa hidraulisko īpašību veidojošās, smalki maltās minerālpiedevas, un to turpina izmantot arī mūsdienās. Pucolānmateriāli reaģē ar kaļķiem, veidojot ūdensizturīgus, cementējošus kalcija hidrosilikāta produktus. Šādi pagatavotu būvjavu varēja izmantot jūras un upju krastu nocietinājumos un citās mitrās vietās.
Nav aplūkoti 59., 60. un 61.jautājums.
- Atbildes uz materiālmācības eksāmena jautājumiem
- Būvniecības aktualitātes 2005.gadā
- Krasta balsta celšanas tehnoloģija
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Būvniecības aktualitātes 2005.gadā
Konspekts augstskolai6
-
Krasta balsta celšanas tehnoloģija
Konspekts augstskolai9
-
Trīslocīklu arkas aprēķins
Konspekts augstskolai10
-
Būvmašīnas
Konspekts augstskolai1
-
Būvmašīnas
Konspekts augstskolai1