4. Lugā atainotās problēmas, to raksturojums.
Luga „Zaudētas tiesības” runā par sava laika dzīvi un tajā atainotas šādas problēmas:
• Sievietes vieta un loma sabiedrībā.
Lugas pamatnoskaņa ir sašutuma pilns kliedziens pret tiem, kam vara sabradāt vājo, neaizsargāto.
Lug’aspilgti parādīta sievietes dzīves netaisnība, pret neaizsargāto pazemošanu un nonīcināšanu.
Langrats saka Laimai “Tikums, nevainība. Neaizmirstiet, ka tāda morāle pastāv tikai mūsu, vīriešu, dēļ. Ko tad jūs, sievietes, vien ar savu tikumu iesāktu pasaulē, kad mūs nebūtu.”
• Morālas principu un tikumības problēmas
Laimas galvenais iekšējais konflikts rodas tādēļ, ka viņa upurē sevi un savus morālos principus, lai izglābtu ģimeni no trūcības un, iespējams, pat nāves. Kad jāizvēlas – ziedot nevainību un glābt ģimeni vai palikt uzticīgai sev un ļaut tuvajiem ciest nelaimi, izvēle ir acīmredzama. Taču par šādu rīcību Laimu nosoda ne vien sabiedrība, bet arī viņa pati sevi.
Mūsdienās, bagātu un gados vecu vīriešu un jaunu, skaistu sieviešu attiecības vairs nerada izbrīnu. Sievietes pašas izlemj, ar ko vēlas būt kopā, un spēj par sevi pastāvēt. Dažām tas ir pat sapnis – atrast vīrieti, kas uzturēs un maksās par skaistu dzīvi.
• Sociālas problēmas (nabadzība)
Absolūtā nabadzība ir tad, kad cilvēkam trūkst minimālie resursi pamatvajadzību apmierināšanai. Piemēram, cilvēks cieš badu, viņam nav apģērba, nav pajumtes u.tml.
Kā redzams lugā Laimas ģimenē dzīvo absolūtā nabadzībā – ģimene nevar samaksāt parādus un ir spiesta atstāt māju, viņiem nav ko ēst, Laimas brālis gatavs iet zagt pārtiku.
Mūsdienās nabadzība nav tik dramatiska, cilvēki var saņemt pabalstus, par ko iegādāties pārtiku vai samaksāt par dzīvokli
…