Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:989062
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 05.02.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

1.Kāpēc nepieciešamas vēlēšanas? Kādēļ tās netiek izmantotas visu valsts orgānu formēšanā?
Vēlēšanas ir metodes un noteikumi, kas tiek lietoti, lai balsojuma skaita rezultātus pārveidotu par konkrētu deputātu mandātu sadalījumu parlamentā, vai arī lai noteiktu vienīgo uzvarētāju. Vēlēšanas var būt mažoritārās (balso par katru konkrētu kandidātu), proporcionālās (balso par partiju sarakstu) un jauktās.
Mažoritārā vēlēšanu sistēma.
Mažoritārajām sistēmām raksturīgs ir tas, ka tās praktiski vienmēr izmanto vēlēšanu apgabalus tikai ar vienu mandātu. Pēc šīs sistēmas vietējās kopības ar vairākumu ievēl savus uzticības cilvēkus par deputātiem. Piedevām katrai atsevišķai balsij jābūt ar apmēram līdzīgu svaru, valsts teritorija jāsadala vēlēšanu apgabalos ar apmēram līdzīgu iedzīvotāju skaitu, no kuriem ievēl deputātus.Šim modelim atbilst, piemēram, Lielbritānijas vēlēšanu sistēma. Visa valsts teritorija pašlaik ir sadalīta 651 vēlēšanu apgabalā. Tajos ievēl 651 Apakšnama deputātu.Ja vēlēšanu apgabalā vēlēšanām izvirzīti vairāki kandidāti, tad par ievēlētu var uzskatīt jau to, kurš saņēmis relatīvu lielāko balsu skaitu, tā, piemēram, gadījumā, ja A saņēmis 32% balsu, B 33% un C 35%, tad C ir ievēlēts. Taču ar šo nelielo balsu vairākumu C nevar tikt uzskatīts par to personību, kura bauda vairākuma uzticību. Var iedomāties, ka 65 % vēlētāju nepiekrīt C. Tāpēc dažas mažoritārās vēlēšanu sistēmas pieprasa, lai vēlēšanu apgabala kandidāts tiktu ievēlēts ar absolūtu vairākumu. Ja tas neizdodas pirmajā vēlēšanu kārtā, tad jāseko vēlēšanu otrajai kārtai. Tajā paliek tikai divi kandidāti, kuri vēlēšanu pirmajā kārtā saņēmuši visvairāk balsu. Šajā otrajā vēlēšanu kārtā, kurā tiek panākts absolūtais vairākums, var pilnīgi uzvarēt B, ja viņš saņem daļu no iepriekš par A nodotajām balsīm.Mažoritārās vēlēšanas neapstrīdami varēja likties kā vispiemērotākā tautas pārstāvniecības sistēma vismaz tik ilgi, kamēr tā vēlēšanu kandidātā saskatīja ar savu personīgo kvalifikāciju izcēlušos un tautas uzticību iemantojuši pārstāvi.
Proporcionālā vēlēšanu sistēma.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties