Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
9,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:458026
 
Vērtējums:
Publicēts: 13.05.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

BRŪKLENES.
Drogas: brūkleņu laksti, lapas, ogas.
Brūklenes ir brūkleņu dzimtas pundurkrūms, ar stāviem vai paciliem, līdz 20 cm augstiem stumbriem. Lapas pamīšus, vienkāršas, veselas, ādainas, eliptiskas vai otrādi olveida. Ziedi balti vai rožaini, ķekaros. Zied maijā, jūnijā. Ogas nogatavojas augusta beigās, septembrī.
Drogu raksturojums, ievākšana un sagatavošana. Lapu droga sastāv no atsevišķām ādainām, spīdīgām, no virspuses tumši zaļām, no apakšpuses gaiši zaļām ar brūniem punktiņiem, neskaidri dzīslotām lapām, kas saglabājušas savu dabisko krāsu. Smaržas nav, garša savelkoša, rūgtena.
Brūkleņu lakstu droga ir līdz 13 cm garu un salauztu zaru un lapu maisījums. Stumbru apakšdaļa brūngana, augšdaļa zaļgana. Lapas dabiskā krāsā. Pieļauta balti zaļu ziedpumpuru un līdz 8 mm diametra augļu klātbūtne.
Lapas jāvāc pavasarī tūlīt pēc sniega nokušanas līdz ziedpumpuru veidošanās sākumā un otrreiz – rudenī pēc pilnīgas ogu nogatavošanās. Vislabākie lapu vākšanas paņēmieni – nobraukot ar strauju roku kustību vai arī nogriežot lapotnes zariņus un lapas noplūcot pēc žāvēšanas.
Lapas žāvē tumšās, labi vēdināmās telpās, bēniņos, zem nojumēm, vai īpašā kaltē, bieži maisot. Lēni žāvējot, lapas kļūst tumšas un zaudē ārstnieciskās īpašības.
Ķīmiskais sastāvs un izmantošana. Brūkleņu lapas satur 4-9% arbutīna, flavonoīdus, miecvielas, ursolskābi u.c. karbonskābes. Arbutīns organismā sašķeļas par glikozi un hidrohinonu, kuram piemīt baktericīdas un dezinficējošas īpašības. Drogas ūdens novārījumu lieto kā diurētisku līdzekli, it īpaši pie nierakmeņu radīta iekaisuma, reimatisma un podagras. Ietilpst diurētisko zāļu tēju sastāvā. No rupji sasmalcināta lapu pulvera ražo briketes. Novārījumu iesaka lietot siltu.
DZELOŅAINAIS VELNĀBOLS
Droga: velnābola lapas.
Sastopams kā nezāle sētmalās, sakņu dārzos un nezālienēs.
Dzeloņainais velnābols ir viengadīgs nakteņu dzimtas lakstaugs ar kailu, stāvu, zarainu, līdz 1m augstu stumbru. Lapas pamīšus, tumšzaļas, vienkāršas, veselas, olveida, kailas un nav lipīgas. Ziedi lieli, ar reibinošu smaržu, pa vienam lapu žāklēs. Vainags balts, stobrveida. Zied no jūnija līdz septembrim. Auglis – olveida daudzsēklu pogaļa, kas segta ar dzeloņiem. Pēc nogatavošanās tā atveras ar četrām vārsnēm. Vienā pogaļā ir daudz (līdz 500) melnu sēklu.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −6,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1210260
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties