Tikumībai ir jābūt politikas t.i. valsts dzīves pamatā, jo valsts ir uz taisnības principa organizēta sabiedrība, bez kā cilvēks nekad nevarēs iztikt, jo tas pēc savas dabas ir sabiedriska būtne.
Valsts vadīšana jāuztic visgudrākajiem cilvēkiem, un vislabākā valdības forma ir meklējama monarhijas, aristokrātijas un demokrātijas principu sakausējumā. Valstī sevišķi augstu vērtējama retorika jeb runāšanas māksla.
Politika ir saistīta ar ētiku. Aristotelis tiecas noskaidrot, kā iespējams kļūt tikumīgam polisas sociālpolitiskās dzīves apstākļos. Uzskata, ka sabiedrība pievērš uzmanību tikumu audzināšanai un tikumiskai uzvedībai, pateicoties likumiem, kas ļauj cilvēkam sabiedrības apstākļos kļūt tikumīgam. Likumam ir jārada cilvēkos pārliecība, ka augstākais labums sabiedrības un privātajā dzīvē ir viens un tas pats.
Izšķir vairākus valsts iekārtas tipus: monarhija un aristokrātija – pareizie valsts iekārtas tipi, jo tie sekmē tikumības attīstību un vara kalpo kopējam labumam, turpretī tirānija, oligarhija un demokrātija ir nepareizas valsts formas, kas bojā tikumus.
Aristotelis domā, ka reāli eksistējošām valstīm aristokrātija ir pārāk augsts ideāls.…