Latvijas Valsts arhīvs ir Latvijas valsts arhīvu sistēmā ietilpstoša, Valsts arhīvu ģenerāldirekcijai pakļauta iestāde. Latvijas Valsts Arhīvs ir juridiska persona, kura galvenā darba joma ir Latvijas Republikas valsts varas un pārvaldes augstāko institūciju nacionālajā dokumentārajā mantojumā ietilpstošo dokumentu uzkrāšana un uzraudzība, šo dokumentu saglabāšanas un izmantošanas nodrošināšana. Katrā no Latvijas Valsts arhīva darbības virzieniem strādā kāda struktūrvienība - pavisam arhīvā ir 12 struktūrvienības. Arhīvs galvenokārt glabā dokumentus par Latvijas vēsturi laikposmā no 1940. gada līdz mūsdienām. Ar pašreizējo nosaukumu Latvijas Valsts arhīvs pastāv kopš 1991. gada 1. maija un tas ir bijušā, 1961. gadā dibinātā arhīva glabāto dokumentu mantinieks.
Latvijas Valsts arhīva darbības pamatvirzieni
Latvijas Valsts arhīvs ir Valsts arhīvu ģenerāldirekcijas pakļautības iestāde, kas savas kompetences ietvaros Rīgas un Jūrmalas robežās nodrošina pastāvīgi glabājamo dokumentu pārvaldību, uzkrāšanu, saglabāšanu, izmantošanu un uzraudzību jau kopš 1944.gada. Arhīvs darbojas saskaņā ar Latvijas Republikas likumu “Par arhīviem”, LR likumdošanu, starptautisko tiesību normām, Valsts arhīvu ģenerāldirekcijas normatīvajiem dokumentiem un nolikumu.
Arhīva galvenie uzdevumi ir dokumentu uzkrāšana, saglabāšana, uzskaite un izmantošana. Citu valsts arhīvu metodiskā vadība, kā arī praktiskās palīdzības sniegšana to darbā. Atbilstoši galvenajiem uzdevumiem arhīvs nosaka un nodrošina dokumentu komplektēšanas un uzskaites kārtību, kā arī pilnveido dokumentu uzziņu sistēmu. Iegūst juridisko un fizisko personu dokumentus no jebkādas to likumīgās darbības. Nodrošina optimālus dokumentu saglabāšanas apstākļus.…