71. Balkoni, lodžijas un erkeri:
Balkons – vaļējs, iežogots izvirzījums, ko izbūve ārpus ēkas ārsienas plaknes starpstāvu pārseguma līmenī.
Balkonus, jumta terases un ārējās kāpnes norobežo ar margām vai barjerām, kuru minimālais augstums ir 1,00 m un vertikālais dalījums vai atstarpes starp margu elementiem optimāli nodrošina bērnu drošību un nav platākas par 0,15 m.
Balkonu iedalījums pēc konstrukcijas:
• Konsoles tipa balkons
• Iekārtais balkons
• «Sakrautie» jeb viens uz otra saliktie balkoni
Lodžija -Balkons un lodžija savā starpā atšķiras ar to, ka lodžijai ir tikai viena atvērta fasādes puse, bet pārējās trīs malas savienotas ar nama sienām, savukārt balkons ir atklāts no trim pusēm un tikai viena mala mājas ārsienai
Lodžiju izmanto par balkonu vai terasi. Plānā tā parasti ir taisnstūrveida formas. Mūsdienās ir raksturīgi lodžijas aizstiklot vai tās daļu pievienots dzīvojamai daļai. Izeju parasti veido no viesistabas vai guļamistabas. Blakus durvīm bieži ierīko ari logus, tomēr jāatceras, ka tie izgaismo sliktāk nekā ārsienas logi. Lodžijas grīdā jāierīko ar nelielu kritumu uz aru, lai nodrošinātu nokrišņu ūdens novadīšanu. Lodžijas grīdu ierīko no ūdensizturīga materiāla. Vislabāk piemērotas ir cementa javas vai keramikas plāksnītes.
Erkeri – ārpus ēkas fasādes ārējās plaknes izvirzīta telpas daļa, ko ierobežo ārsienas.
Erkeri raksturīgi Jūgendstilam. Ēkas ar erkeriem ir iespējams redzēt Vecrīgā un citu vecpilsētās Latvijā.
Erkers var būt visas ēkas augstuma vai tikai viena stāva augstumā. Erkera sienas var būt nesošas, pašnesošas vai nenesošas. Nesošas erkera sienas bez pašsvara slodzes uzņem slodzes ari no pārsegumā, jumta u.c. konstrukcijām, bet pašnesošas – tikai sienu pašsvara slodzi.
…