9. Raksturs, tā veidošana
Raksturs ir cilvēka individuālpsiholoģiskās īpašības, kuras ir ieaudzinātas un nosaka indivīda darbības (attieksme, uzvedība, izturēšanās) individuālo stilu.
Pirmās iezīmes veidojas jau 1.dzīves gadiņā, pamats sāk veidoties 2-3 gadu vecumā un ir izveidojies aptuveni 6 gadu vecumā. Rakstura veidošanās beidzas 17-18 gadu vecumā.
Pirmais, kas ietekmē rakstura veidošanos – vecāki, ģimene, personas un vide apkārt. Bērns vēro un atdarina pieaugušo rīcības. Bērns kopē vecāku darbības, šī iemesla dēļ var rasties grūtības izaudzināt bērnu par labāku nekā paši vecāki. Ir jāatpzinās, ka bērns ņem piemēru no sev apkārtējiem pirmos dzīves gadus.
Audzināšana ir neatņemama sastāvdaļa, bet jāatceras, ka temperamentu mainīt nevar. Mainīt un ietekmēt var rakstura iezīmju izpausmes.
Gadiem ejot cilvēks nonāk saskarsmē ar vienaudžiem, skolotājiem, medijiem un citiem faktoriem, kas var ietekmēt personību. Bet, ja persona sākotnēji ir neietekmējama, tā teikt ar savu mugurkaulu, tad ievērojamas izmaiņas ārējie apstākļi nebūs spējīgi veikt, ja vien pati persona, to nevēlēsies.
…