Darbarīki ir izveidojušies, attīstoties cilvēcei. To formas un materiāli nemitīgi tiek uzlaboti, pamatojoties uz pētījumiem ergonomikas jomā. Darbarīku nosaukumi var atšķirties pat vienas valsts ietvaros.
Kvalitatīva apmetēju darbu veikšana nav iespējama bez kvalitatīviem instrumentiem. Laika gaitā instrumenti ir būtiski mainījušies. Ja agrāk apmetēju darbos galvenie instrumenti bija apmetēju ķelle, javturis un rīvdēlis, tad tagad instrumentu sortiments ir stipri palielinājies - ir notikusi daudz lielāka specializācija, noteiktu darbu veikšanai ir paredzēti speciālie instrumenti. Iespējams, ka amatierim iesācējam visi šie modernie instrumenti neliela darbu apjoma veikšanai savas mājas celtniecībā un remontā nemaz nebūs nepieciešami, tomēr ar speciālajiem instrumentiem var iegūt daudz augstāku darbu kvalitāti un paaugstināt darba ražīgumu.
Apmetuma javu individuālās būvniecības apstākļos visbiežāk sagatavo ar rokām, sevišķi tad, ja tā jāsagatavo nelielā daudzumā un ja nav pieejami vajadzīgie mehānismi. Apmetuma javas sagatavošanai un glabāšanai lieto javas kastes. Arī javas maisītājā vai centralizēti sagatavotu javu vispirms iepilda javas kastē, un javu apmetuma izveidošanai ņem no tās. Visērtākā darbā ir javas kaste ar ritenīšiem vai veltnīšiem, kas pierīkoti divām vai četrām tās kājām. Optimālais javas kastes augstums 60 cm, kas dod iespēju javu ērti paņemt no javas kastes un vajadzības gadījumā to ērti pārvietot horizontālā virzienā. Aiz latas, kas piestiprināta javas kastes kājām, ērti novietot apmetuma veidošanai nepieciešamos instrumentus.
Var izgatavot arī pārnēsājamu javas kasti. Tai kājiņas var pierīkot vai nu uzreiz, vai arī, pārvietojot kasti, to novietot uz kāda paaugstinājuma, piemēram, aptuveni 60 cm augsta rāmja ar kājiņām. Ja kājiņas javas kastei netiek pierīkotas, tad java jāņem no zemu novietotas javas kastes, kas ir neērta un negatīvi ietekmē arī darba ražīgumu.
Lai varētu veikt celtniecības darbus piemērotā augstumā ir jāizmanto pastatnes, sastatnes un pieslienamās kāpnes.…