Anginozas sāpes {angina pectoris Iatīniski nozīmē "sāpes aiz krūšu kaula") ir pēkšņas pārejošas miokarda išēmijas klīniskā izpausme. Lēkmi raksturo diskomforts, žnaugšanas un spiediena sajūta krūtīs, parasti aiz krūšu kaula. Sāpes var izstarot žoklī, rokā, plecā. Sāpju ilgums ir 1 - 3 min (Iīdz 10-30 min). Lēkmi pārtrauc nilroglicerīns vai vienkārši miera stāvoklis.
Išemijas cēlonis ir neatbilstība starp skābekļa patēriņu un tā piegādi miokardā. Neatbilstību biežāk rada nepietiekama koronārā asinsrite (koronārās artērijas lūmena samazināšanās deļ) parmērīgas fīziskās slodzes vai psihoemocionālās spriedzes gadījumā, jo tad palielinās kateholamīnu izdale, paaugstinās asinsspiediens un pieaug sirdsdarbības biežums, un līdz ar to - skābekļa patēriņš miokardā.
Anginozais stāvoklis (status anginosus) - galvenais miokarda infarkta subjektīvais simptoms: intensīvāka un ilgstošāka (ilgāka par 15-20 min) sapju lēkme, kas var liecināt par išēmisku nekrozi miokardā.
Plaušu tūska ir dzīvībai bīstama akūta situācija pēkšņa sirds kreisā kambaru viājuma jeb "sūkņa" funkcijas traucējumu gadījumā. Rodas akūts asiņu sastrēgumn plaušu asinsvados un šķidruma uzkrāšanās intersticijāun alveolās. Klīnisk izpausme: smags elpas trūkums, ortopnoja, tahikardija, trokšņi plaušās, akrocianoze, hipotensija. Bieži vien var būt rozā putas uz lūpām un gārdzoša elpošana. Pacients uzbudināts, izjūt nāves bailes.…