Ēnu ekonomika Latvijā attīstās, jo pastāv bezdarbs (kā arī ar to saistītā iedzīvotāju zemā pirktspēja), nesakārtota, sarežģīta nodokļu sistēma (piemēram, augstas nodokļu likmes), biežās izmaiņas likumdošanā, dažādi aizliegumi, monopoluzņēmumi, neefektīvā ekonomiskā liberalizācija.
Pelēkā ekonomika bremzē valsts ekonomisko attīstību, jo sabiedrība orientējas tikai uz ātrāku peļņas gūšanu, neveicot ilgtermiņa ieguldījumus.
Pelēkā sektora ietekmē rūk valsts nodokļu ieņēmumi, būtiski tiek kropļota tirgus konkurence, radīti nevienlīdzīgi apstākļi uzņēmējdarbībai.
Pelēkās ekonomikas ietekmes rezultātā tādi ekonomiskie rādītāji kā NKP un iedzīvotāju ienākumi ir zemāki, salīdzinot ar faktisko līmeni, tāpat arī tirdzniecības apgrozījums, patēriņa, ražošanas apjoms, nodarbinātība tiek novērtēti neprecīzi, savukārt statistisko datu neprecizitāte negatīvi ietekmē lēmumu pieņemšanu valdības līmenī.
Lai novērtētu ēnu ekonomikas apjomus, dažādu valstu statistikas speciālisti ir izveidojuši vairākas netiešo aprēķinu metodes, kas balstās gan uz esošo datu analītisko izvērtēšanu, gan arī uz speciāliem apsekojumiem un aprēķiniem.
…