1.Romānā savijas mīlestība ar greizsirdību, lauku romantika ar skarbo realitāti. Stāsts ir par lauku meitenes Nates mērķtiecību un jūtu pasauli.
2.Vai darbs un mantkārība spēj nogalināt mīlestību?
3. Romāns uzrakstīts ”viņš” stāstījumā – stāstītāja klātbūtne romāna darbībā nav manāma. 3. personas stāstījums spilgti ataino varoņu darbību , iekšējo un ārējo portretu. A.Dziļums darbu uzrakstījis reālistiskajā stāstījumā, precīzi atainojot lauku dzīvi.
Romāns sākas ar ūtrupi Noriešu mājā, kur pēc tēva nāves jaunais saimnieks Ēriks pēc iespējas ātrāk vēlās atbrīvoties no pagātnes. Kalpone Nate līdzīgi kā citas meitenes ciemā jūt patiku pret šo stalto un iznesīgo, bet vieglprātīgo saimnieka dēlu Ēriku, ūtrupē viņa iegādājas Ērika veco māla krūzi. Šī krūze kļūst par viņu uzplaukstošās mīlestības simbolu. Kalpu puisis Jēcis juta greizsirdību pret Ēriku, jo Nate Jēcim nepievērsa ne mazāko uzmanību , gluži pretēji vienmēr viņu aizskāra un ņirgājās par viņa jūtām. Nate strādāja pie saimnieka Rijkuru sētā, saimniekam auga meita Liesma. Ēriks bieži apciemoja saimniekmeitu, bet Natei garām iedams nepievērsa ne mazāko uzmanību. Kādu dienu ejot pie Liesmas viņš uzdūrās Natei pie avotiņa un pirmo reizi to godinādams pacēla cepuri. Var uzskatīt , ka ar šo sākās šis skaistais mīlas romāns starp šiem diviem jaunekļiem. Pēc kāda laika Ēriks devās uz pilsētu labākas dzīves meklējumos, Nate joprojām čakli darbojās Rijkuros. Pēc gada Ēriks atgriezās, bez graša kabatā, noplucis un nespodrs. …