Akcija ir īpašumtiesības apliecinošs vērtspapīrs.
Analizējot akcijas, ir jāņem vērā ne tikai uzņēmuma akcijas pašreizējā tirgus cena un dividendes, bet arī uzņēmuma darbības tekošie un pagātnes finansu rādītāji un nākamo periodu darbības prognozes, ko tie savukārt, nosaka cenas un dividenžu turpmāko dinamiku.
Ne visiem finansu instrumentiem ir fiksēts ienesīgums. Ja obligāciju ienesīgums ir fiksēts un mēs zinām to pilnīgi precīzi (saglabājot tās līdz dzēšanai), tad akciju ienesīguma noteikšana ir daudz sarežģītāka un grūtāk prognozējama. Arī termiņš, kurā tiek noteikt ieguldījuma ienākumi/ zaudējumi no akcijas var būt atšķirīgs: var būt ļoti īss (viena diena) un var būt garš gadu desmiti). Šajā periodā tiek izmaksāti dividendes. Tādēļ kopējais ienākums no akcijām veidosies no cenas pieauguma un saņemtās dividendes.
Akciju gadījuma ir divas veidu naudas plūsmas:
Dividendes, lielākā daļā uzņēmumu, par akcijām izmaksā dividendes
Akcijas cena, cena ko mēs saņemam pārdodot akcijas.
Parasti par atskaites periodu izvēlas vienu gadu, tas ļauj objektīvāk salīdzināt akciju ienesīgumu ar citu instrumentu ienesīgumu.
Naudas obligācijas diskontēšanas princips (Discounted Cash Flows - DCF) – princips, lai noteiktu akcijas cenu par pamatu ņemot sagaidāmo naudas plūsmu – vai nu prognozētās izmaksājamās dividendes jeb arī uzņēmuma finansu operāciju naudas plūsmu.
Lai varētu novērtēt akcijas - ir jāatbild uz sarežģītu jautājumu: vai akcijas cena ir vienāda ar:
1.tekošu vērtību, kas iegūta diskontējot nākošā perioda dividenžu naudas plūsmu un nākošā perioda akciju cenu, vai
2.tekošo vērtību no visu nākotnes dividenžu naudas plūsmas?
Abas atbildes ir vienādas.…