Citomegalovīrusu jeb HHV - 5 infekcija AIDS pacientiem.
Iegūta CMV infekcija HIV pacientiem var noritēt latenti, subklīniskā formā vai asimptomatiskas nēsāšanas variantā. CMV manifestējas 10% AIDS pacientu, bet autopsijas to izraisītos bojājumus atrod 50%. Pētījumi liecina, ka 40-60% veseli donori ir inficēti ar CMV, bet homoseksuāli vīrieši 90%.
Biežāk AIDS pacientiem ir sastopama ģeneralizēta forma, tai i r raksturīgi CNS (CMV encefalīts), plaušu, aknu, nieru, gremošanas trakta bojājumi. Poliorganu bojājuma gadījumā slimības gaita kļūst smaga, tā var būt septiska rakstura. Ģeneralizēta forma bieži beidzas ar nāvi.
Diferenciālā diagnostika ir grūta, jo klīniskie simptomi ir dažādi un var būt nenoteikti. Līdzīga aina var būt hemolītiskām patoloģijām, AIDS toksoplazmozes gadījumā, sifilisa, sepses un daudzu citu slimību gadījumā.
Laborotoriskā diagnostika: izmanto vīrusa DNS noteikšanu ar polimerāzes ķēdes reakcija. Seroloģiski var noteikt IgM, IgG klašu antivielas. Iespējama urīna, siekalu citoskopija, lai konstatētu specifiskas citomegāliskās šūnas. Bet šī metode ir ļoti sarežģīta, un praksē to neizmanto.
Sākuma terapija:
• Foskarnets (60 mg/kg 3 reizes dienā vai 90 mg/kg 2 reizes dienā 14-21 dienas) vai
• Ganciklovirs (5 mg/kg 2 reizes dienā 14-21 dienas).
…