Norepinefrīns (noradrenalīns).
Pēc ķīmiskās uzbūves pilnībā atbilst dabiskajam mediatoram, kurš uzbudina visu veidu adrenoreceptorus. Tomēr atšķirībā no endogenā noradrenalīna ārstniecības preparāts uzbudina tikai α un β1 adrenoreceptorus, bet praktiski neietekmē β2 adrenoreceptorus.
Noradrenalīna ietekmē sašaurinās asinsvadi un krasi paaugstinās asinsspiediens.
Noradrenalīnu ievada intravenozi (iekšķīgi lietots, preparāts sašķeļas, bet, ja to injicē zem ādas vai muskulī, var rasties audu nekroze sakarā ar stiprām asinsvadu spazmām ievadīšanas vietā). Vienreizēji ievadīts, preparāts darbojas dažas minūtes. Lai ilgstoši paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu, noradrenalīna šķīdumu jāievada intravenozi pilienveidā.
Svarīgākā indikācija noradrenalīna lietošanai ir akūta arteriālā asinsspiediena pazemināšanās. Bez tam preparātu lieto sirds apstāšanās gadījumā (noradrenalīna šķīdumu ievada kreisajā sirds kambarī), lai palielinātu sirds masāžas efektivitāti.
Kontrindikācijas – sirds vājums, stipra ateroskleroze, atrioventrikulārā blokāde, ftorotāna un ciklopropāna narkoze.
Noradrenalīna pārdozēšana var radīt galvassāpes, sirdsdarbības aritmiju un apgrūtinātu elpošanu.
Dofamīns (dopamīns, dopastats)
Dofamīnu medicīniskai lietošanai iegūst sintētiski. Tā iedarbības rezultātā paaugstinās perifēro asinsvadu pretestība, kas, salīdzinot ar noradrenalīna izraisīto, ir vājāk izteikta, kā arī paaugstinās sistoliskais arteriālais spiediens. Sirds ritms mainās samērā nedaudz.
Iedarbojoties uz perifērajiem dofamīnreceptoriem (D1),dofamīns paplašina nieru asinsvadus, pastiprina asinsriti nierēs un palielina filtrāciju.
Dofamīnu ievada vēnā pilienu infūzijas ceļā, jo gremošanas traktā tas sliktu uzsūcas, bet asinīs ātri noārdās.
Dofamīna galvenās lietošanas indikācijas ir kardiogēnais un homorāģiskais šoks, kur tam ir noteiktas priekšrocības salīdzinot ar noradrenalīnu –mazāk ietekmē perifēro asinsvadu pretestību, toties palielina nieru un citu iekšējo orgānu asinsriti, kā arī palielina skābekļa piegādi sirdij un neizsauc izteiktu bradikardiju.
…