Sadarbības līgums
Līgumu slēdz ar mērķi, lai panāktu pārvaldes uzdevumu efektīvāku veikšanu. Ja šis uzdevums ietilpst atvasinātas publiskās personas autonomajā kompetencē, tad šajā līgumā var paredzēt arī līgumstrīda izšķiršanu tiesā, tomēr ja šāda iespēja līgumā paredzēta nav, tad līdzēji prasību tiesā celt nevar. Līgums tiek slēgts starp publisko tiesību subjektiem – valsts pārvaldes iestādēm, kuras nav hierarhiskās attiecībās. Šo iestāžu vārdā līgumu slēdz tās orgāns vai piekritīgā iestāde.
Līguma priekšmets var būt citas pārvaldes amatpersonas piedalīšanās konkrēta pārvaldes uzdevuma veikšanā. Ar sadarbības līgumu nevar mainīt vai deleģēt atvasinātām publiskām personām NA noteikto kompetenci, kā arī nevar skart dažādu publisko personu hierarhiskās attiecības. Atvasinātās publiskās personas informē tiešās pārvaldes iestādi par slēgtajiem sadarbības līgumiem.
Deleģēšanas līgums
Līgumu slēdz ar mērķi deleģēt pilnvarotajai personai pārvaldes uzdevumu, kas ietver pārvaldes lēmumu pieņemšanu. Pārvaldes uzdevumu var deleģēt tikai tad, ja pilnvarotā persona uzdevumu var veikt efektīvāk. Publiska persona uzdevumu var deleģēt tikai tad, ja tas ietilpst šīs personas vai tās iestādes kompetencē.
Nevar deleģēt šādus uzdevumus:
Nozares politikas un attīstības stratēģijas plānošanu un apstiprināšanu;
Nozares darbības koordināciju;
Iestāžu un pārvaldes amatpersonu uzraudzību;
Uzdevumus, kas saistīti ar budžeta apstiprināšanu vai finansu resoru kontroli.…