1.Administratīvā procesa jēdziens. Administratīvā procesa būtība.
Administratīvā procesa tiesības - kārtība, kā izejot administratīvā procesa stadijas, var panākt materiālo tiesību normu pilnīgu īstenošanu, tas ir tiesības, kas nosaka administratīvās lietas virzību.
Administratīvā procesa tiesības nosaka, kā valsts pārvalde konkrētajā gadījumā drīkst rīkoties pret indivīdu un kādas tiesības neatkarīgā tiesa pārbaudīt šīs rīcības tiesiskumu.
Par administratīvo procesu visbiežāk lietotā nozīmē saprot administratīvo aktu izdošanas, apstrīdēšanas un pārsūdzēšanas kārtību.
Administratīvajam procesam jānodrošina materiālo administratīvo tiesību normu pielietošana valsts pārvaldes sfērā, lai sasniegtu noteiktās juridiskās rezultātus (sekas).
Aplūkojot administratīvo procesu no struktūras viedokļa, izšķir divas izpausmes:
pirmkārt, tas ir ārējs process, kas noris starp iestādi, kura apveltīta ar noteiktām publiskas varas pilnvarām, un fizisko un privāto tiesību juridisko personu;
otrkārt, administratīvā procesa izpausme ir iekšējs process, kas notiek, starp iestādēm risinot piekritības jautājumus, ievāciet ziņas utml.
Administratīvajam procesam piemīt ne tikai visas juridisko personu pazīmes, bet arī īpatnības:
1)tā ir mērķtiecīga valsts izpildvaras subjektu darbība;
2)valsts administrācijas darbība ir vērsta uz konkrētu, tai uzticētu lietu izlemšanu saskaņā ar likumiem;
3)valsts administrācijas darbību pilnīgi, detalizēti precīzi regulē administratīvās tiesības – precīzāk – to administratīvi procesuālās normas;
4)administratīvie procesi parasti ir vienkāršāki no procedūras viedokļa. Lietas izskatīt rakstiski vai mutiski.…