1.Tiesību iedalījums : publiskās un privātās tiesības.
Eiropas kontinentālo tiesību lokā tiesības tiek iedalītas 2 lielās grupās – publiskajās un privātajās. Pie Eiropas kontinent.ties. loka (romāņu-ģermāņu) pieder Vācija, Francija, Latvija. Otrs – Anglosakšu ties. loks – ASV, Anglija. Publisks – sabiedrisks, vispārīgs, atklāts. Publ.ties. regulē attiecības starp valsti un personu. Nosaka to publ.ties. un pienākumus. Nosaka valsts iekšējo uzbūvi, institūcijas un to f-jas. Pamatprincips – atļauts viss, kas ir noteikts. Privāts – neoficiāls, uz atsevišķu cilvēku attiecināts. Priv.ties. aizstāv personas intereses tās līdztiesīgajās attiecībās ar citām personām. Priv.ties. raksturīga forma ir abpusēja vienošanās. Pamatprincips – atļauts viss, kas nav aizliegts.
2.Publiskās tiesības.
Publisks – sabiedrisks, vispārīgs, atklāts. Publ.ties. regulē attiecības starp valsti un personu. Nosaka to publ.ties. un pienākumus. Nosaka valsts iekšējo uzbūvi, institūcijas un to f-jas. Publ.ties. galvenās iezīmes :
1)indivīdam vienpusīgi jāpakļaujas valsts rīkojumiem, kas nozīmē, ka starp valsti un indivīdu pastāv subordinācijas jeb pakļautības attiecības.
2)Kā viena no pusēm ties.attiec. vienmēr ir valsts (iestāde vai amatpersona).
3)Ties.attiec. puses darbojas kā juridiski nelīdztiesīgas (persona nevar atteikties no uzlikto pienākumu pildīšanas).
4)Publ.ties. darbojas princips, ka atļauts ir tikai tas, kas noteikts ar tiesību normu.
5)Lai panāktu, ka visi pienākumi publ.ties. jomā tiktu pildīti, ir izveidots piespiedu mehānisms (adm.sodi, nelikumīgi uzceltās būves nojaukšana, licences atņemšana u.t.t.).
…