Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa 22.pants nosaka, ka ‘’administratīvais sods ir atbildības līdzeklis un tiek piemērots, lai personu, kura izdarījusi administratīvo pārkāpumu, audzinātu likumu ievērošanas un sadzīves noteikumu cienīšanas garā, kā arī lai tiklab tiesību pārkāpējs, kā citas personas neizdarītu jaunus pārkāpumus’’.
Lai tālāk varētu runāt par administratīvo sodu, ir jānoskaidro, kas ir administratīvais pārkāpums. Saskaņā ar Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa 9.pantu, par administratīvo pārkāpumu atzīstama prettiesiska, vainojama (ar nodomu vai aiz neuzmanības izdarīta) darbība vai bezdarbība, kura apdraud valsts vai sabiedrisko kārtību, īpašumu, pilsoņu tiesības un brīvības vai noteikto pārvaldes kārtību un par kuru likumā paredzēta administratīvā adtbildība.
Administratīvā soda piemērošanas mērķis nav sagādāt fiziskas ciešanas vai pazemot cilvēka cieņu. Administratīvam sodam, ko piemēro konkrētā pārkāpuma gadījumā, jābūt pamatotam, likumīgam un taisnīgam; tam iespējami pilnīgāk jāsekmē pārkāpēja labošana un pāraudzināšana, lai pārkāpēja turpmākā uzvedība saskanētu ar likuma prasībām.
Administratīvie sodi pēc savas būtības ir vieglāki nekā kriminālsodi, jo administratīvos sodus piemēro pie administratīviem pārkāpumiem, kuriem ir mazāka sabiedriskā bīstamība nekā kriminālnodarījumiem. Atšķirība ir arī tiesisko seku ziņā. Administratīvo sodu piemērošana nerada kriminālo, bet administratīvo sodāmību ar visām no tās izrietošajām tiesiskajām sekām.1 …