Žannas d’Arkas personībai bija liela nozīme Simtgadu kara gaitā. Būdama sieviete, zemniece, bez jebkādas kaujas pieredzes, viņa spēja iedvesmot franču armiju, kurai tai laikā nācās piedzīvot vienu pazemojošu sakāvi pēc otras. Žanna d’Arka kā iedvesmas avots bija izšķirošs faktors kara gaitā.
Žanna d’Arka dzimusi 1412. gadā zemnieku ģimenē netālu no Orleānas. Ciemats, kurā viņa dzīvoja, bija lojāls franču valdniekam, bet netālu atradās burgundiešu un angļu teritorijas. Žannas ciemats piedzīvoja vairākus sirojumus, vienreiz pat tas tiek nodedzināts. Tas atstāj lielu ietekmi uz Žannas d’Arkas personības veidošanos. Jau 12 gadu vecumā viņai parādās pirmās vīzijas, kurās viņa dzird aicinājumu atbrīvot Franciju no angļu jūga. Sešpadsmit gadu vecumā viņa ar 2 pazīstamu vīru palīdzību iegūst tiesības uz audienci pie dofina Kārļa VII. Ceļu caur burgundiešu teritoriju viņa veica maskējusies par vīrieti.
Kaut gan tas runāja pretī visām tā laika tradīcijām, Kārlis VII piekrīt dot Žannai bruņinieka ekipējumu un iecelt viņu karaspēka vadībā. Mūsdienu vēsturnieki šo šķietami neloģisku rīcību skaidro ar to, ka Kārlim bija pārliecība, ka visi loģiskie, racionālie lēmumi jau bija pieņemti un bija izgāzušies. Tādējādi uzticēšanās pusaugu meitenei, kura apgalvo, ka dzird svēto balsis, viņam šķita kā pēdējā iespēja. Turklāt, Kārlis apzinājās, ka zemnieku uzticība bruņniecībai ir sašķobījusies, tāpēc viņš cerēja, ka „cilvēks no tautas” spēs zemnieku acīs pārvērst šo karu no kārtējā feodāļu savstarpējā konflikta uz visas tautas cīņu pret ārēju agresoru.
Žannas d’Arkas militārā nozīme tiek pretrunīgi vērtēta. Kaut gan lielākā daļa mūsdienu vēsturnieki uzskata, ka Žannas nozīme ir lielākoties kā simbolam un iedvesmas avotam, ir saglabājušies avoti, kuros Žannai pakļautie virsnieki atsaucas uz viņu kā uz prasmīgu taktiķi un talantīgu stratēģi. Savu nozīmi spēlēja arī tas, ka angļu karaspēka kodols, zemnieki – lokšāvēji, bija diezgan māņticīgi, tāpēc cīņā pret Dieva izredzētās jaunavas vadīto karaspēku devās bez agrākās degsmes. Šī paša iemesla dēļ franču karaspēkam brīvprātīgi aizvien kuplākā skaitā sāka pievienoties zemnieku masas.
…