Vitālie rādītāji ir pulss, asinsspiediens, elpošana un ķermeņa temperatūra. Termins – „vitālie rādītāji ” ir radies no latīņu valodas (vita- dzīvība). Māsai kritiski jānovērtē vitālo rādītāju mērīšanas metodes, jāizvēlas pareizs aprīkojums, jānosaka mērīšanas biežums, izmaiņas rezultātos, lai pareizi izvērtētu pacienta stāvokli un nepaliktu nemanīti kādi svarīgi dati.
Visi šie rādītāji nosaka cilvēka pašreizējo stāvokli. Šis stāvoklis var būt normāls vai pasliktinājies. Vitālie rādītāji ir nozīmīgi pacienta veselības stāvokļa izvērtēšanā. Ir ļoti svarīga subjektīvā un objektīvā izmeklēšana. Šie rādītāji var mainīties arī pavisam vienkāršās un ikdienišķās situācijās, kuras aprakstīšu sīkāk.
Vitālie rādītāji tiek noteikti: kad pacients tiek uzņemts ambulatoriskajā iestādē (ambulatorās vizītes laikā), pirms un pēc operācijas, pirms un pēc invazīvām diagnostiskām procedūrām, piemēram, angiogrāfijas, pirms un pēc tādu medikamentu lietošanas, kuri var ietekmēt pacienta vitālos rādītājus, gadījumos, kad pacientam ir slikta pašsajūta. …