Pirms sāku lasīt Daniela Goulmena grāmatu „Tava emocionālā inteliģence”, man nebija skaidrības, kas ir emocionālā inteliģence. Protams, vārdu salikums liek saprast, ka tas ir saistīts ar emocijām un inteliģenci, taču to, ka emocionālajai inteliģencei ir tik liela nozīme katra cilvēka dzīvē, nezināju.
Daudzi uzskata, ka dzīvē svarīgāks ir IK (IQ- intelekta līmenis, kuru apzīmē ar intelekta koeficentu), arī es tā domāju, pirms izlasīju D. Goulmena grāmatu, taču izrādās, ka pausaulē ir milzum daudz piemēru, kur personas ar augstāku IK līmeni nesasniedz tik daudz, cik cilvēki ar zemāku IK līmeni- tas tā notiek, jo šiem cilvēkiem ar zemāku IK līmeni ir augstāks EI (emocionālās inteliģences) līmenis. Tas nozīmē, ka cilvēks ar augstu IK līmeni ne vienmēr ieņems augstāku amatu un būs veiksmīgās dzīvē par cilvēku ar zemāku IK līmeni.
Emociju jēdzieni.
Emocijas (latīņu: emovere- satraukt, saviļņot) ir cilvēku subjektīvas reakcijas uz iekšējo un ārējo kairinātāju iedarbību. Emocijas ir cieši saistītas ar indivīda aktuālajām vajadzībām. To psiholoģiskais pamats- daudzveidīgi iedzimti CNS (centrālās nervu sistēmas) un psihes pašregulācijas mehānismi, kas vienkāršoti, stereotipiski atspoguļo cilvēka attieksmi pret problēmsituācijām.
Secinājumi
1. Emocionālo inteliģenci nepieciešams veidot jau no bērna pirmajām dzīves dienām un to pilnveidot visas dzīves garumā. Pirmsskolas vecumā to dara vecāki, vēlāk audzinātāji un skolotāji.
2. Emocionālā inteliģence balstās uz savas patības apziņu. Jo prasmīgāk spēsi izkopt emocijas sevī un citos, jo apmierinātāks būsi savā personiskajā un profesionālajā dzīvē...