Vielmaiņa jeb metabolisms - sarežģīts process organismā, kas veic ar produktiem uzņemto uzturvielu asimilāciju organismā, lai iegūtu enerģiju, kas ir nepieciešama dzīvības procesu nodrošināšanai. Vielmaiņu ietekmē ķermeņa uzbūve (jo lielāka ķermeņa masa bez taukiem, t.i., muskuļi, kauli, iekšējie orgāni, jo lielāks vielmaiņas ātrums). Šūnām nepārtraukti ir nepieciešama enerģija, ko tās iegūst no ATP makroerģiskājām saitēm. Visi organismi – gan tie, kuru šūnās notiek fotosintēze, gan tie, kuri fotosintēzē nepiedalās, - sašķeļot olbaltumvielas, uzkrāj enerģiju ATP veidā.
Organiskās vielas no neorganiskajām vielām spēj sintezēt ne tikai zaļie augi, bet arī dažas baktērijas. Tās organisko vielu sintezēšanai izmanto īpašus fermentus un ķīmisko enerģiju, ko iegūst, oksidējot neorganiskas vielas. Šādu sintēzes procesu, sauc par hemosintēzi.
Fotosintēze – augiem, aļģēm un atsevišķām baktērijām raksturīgs vielmaiņas veids. Fotosintēzes procesā šie organismi no neorganiskajām vielām ražo tiem nepieciešamās organiskās vielas, kā enerģijas avotu izmantojot saules gaismu. …