Likuma pirmajā nodaļā tiek skaidroti likumā lietoti termini (piem.: dabas resursi, ekoinovācija, kaitējums videi, kaitīgas vielas, vides monitorings u.c., kopumā 25 termini). Likuma 2.pantā atspoguļoti likuma mērķis un piemērojamība. Likuma mērķis ir nodrošināt vides kvalitātes saglabāšanu un atjaunošanu, kā arī dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu. Vides aizsardzības likuma 3.pantā ir ietverti sekojoši nozīmīgi vides aizsardzību reglamentējoši principi:
Pirmais princips – „piesārņotājs maksā”. Šo principu var arī nosaukt par ražotāja atbildības principu, jo persona sedz izdevumus, kas saistīti ar tās darbības dēļ radīta piesārņojuma novērtēšanu, novēršanu, ierobežošanu un seku likvidēšanu.
Otrais princips – piesardzības princips. Šis princips reglamentē, ka var aizliegt vai ierobežot darbību vai pasākumu, ja tie rada draudus videi vai cilvēka veselībai, un kuru ietekme uz vidi un cilvēku veselību nav pietiekami izvērtēta vai zinātniski pierādīta.
Trešais princips – novēršanas princips - persona, cik iespējams, novērš piesārņojuma un citu videi vai cilvēku veselībai kaitīgu ietekmju rašanos, bet, ja tas nav iespējams, novērš to izplatīšanos un negatīvās sekas.
Ceturtais princips – izvērtēšanas princips - jebkuras tādas darbības vai pasākuma sekas, kas var būtiski ietekmēt vidi vai cilvēku veselību, jāizvērtē pirms attiecīgās darbības vai pasākuma atļaušanas vai uzsākšanas.…