Cilvēks vistiešākajā veidā un mērā ir visas dabas ietekmētājs un izmantotājs, no cilvēka ir atkarīgi visi iespējamie dabas procesi, dabas un atmosfēras piesārņojums, tāpēc cilvēku noteikti var dēvēt par dabas saimnieku.
Jebkurš cilvēks patērē noteiktu daudzumu dabas resursu– gan pārtiku un ūdeni, gan gaisu un enerģiju. Jau no pašiem cilvēces pirmsākumiem cilvēks ir gājis mežā un cirtis savām vajadzībām kokus, kurus izmantojis gan mājokļa celtniecībai, gan kurināmā sagatavošanai.
Daudzu gadu laikā ir pierādījies, ka cilvēka nelabvēlīgās ietekmes uz apkārtējo vidi, vispirms rūpnieciskās un lauksaimnieciskās ražošanas, kā arī sadzīves atkritumu uzkrāšanās, var padarīt cilvēka dzīves un apkārtējo vidi par neizmantojamu, kā arī var novest pie visai straujas dabas resursu, vispirms neatjaunojamo, izsmelšanas vai arī to kvalitātes pazemināšanos. Cilvēka nelabvēlīgās ietekmes uz vidi var izpausties ļoti dažādi - gan atkritumu uzkrāšanās un augsnes un pazemes ūdeņu piesārņošana, gan skābo nokrišņu veidošanās, jūru piesārņojums, gan globālās pasiltināšanās draudi, ozona koncentrācijas stratosfērā pazemināšanās. Var tikt ietekmēta ne tikai cilvēku veselība, kas dzīvo piesārņotā vidē, nākamo paaudžu veselība, bet var tikt ietekmēti arī citi dzīvie organismi, biosfēra, atmosfēra. Lielā mērā cilvēka darbība spēj apdraudēt paša cilvēka izdzīvošanu.
…