Cilvēks piedzimstot, neskatot izņēmuma gadījumus, automātiski noslēdz obligātu līgumu ar attiecīgo valsti kur piedzimis jeb kļūst par šīs valsts pilsoni, šādā gadījumā cilvēks apņemas ierobežot dažas savas tiesības, turpretī iegūst valsts garantētas tiesības – drošību, aizsardzību, vienlīdzību u.c. skaistus jēdzienus. Tāpēc šajā darbā mēs apskatīsim vai šie jēdzieni arī ir tik skaisti, un kā valsts nodrošina šīs tiesības, un kas ir nepieciešams lai tās nodrošinātu, kā arī izpētīsim tēmu visā tās būtībā, kas ļautu atbildēt arī uz citiem ar šo tēmu saistītiem jautājumiem.
Pirmkārt, lai saprastu kā darbojas mūsu tiesību aizsardzība Latvijā, ir jāskata kā darbojas valsts izveidotās tiesību aizsardzības iestādes katra atsevišķi un kādu tās beigās veido kopainu.
Pati svarīgākā institūcija ir tiesa. Tiesas Latvijā iedalās rajona (pilsētas) tiesās, apgabaltiesās un augstākā tiesa, attiecīgi tās ir arī kā pirmās instances tiesa, otrās instances tiesa un trešās instances tiesa. Pie apgabaltiesām tiek pieskaitīta arī vēl kā atsevišķs jēdziens zemesgrāmatu nodaļa, kas risina jautājumus par un ap nekustamo īpašumu, tomēr tajās kā tiesneši darbojas pilsētu tiesas tiesneši. …