ES pamattiesību hartā ir minēts, ka šī harta ir nepieciešama, lai kontrolētu ne tikai valsts struktūru, bet arī, lai visai Eiropas Savienībai būtu vienojošie likumi, kas veicina problēmu risināšanu un noteiktu kārtību katra valstī atsevišķi un visā ES kopumā. Ņemot vērā likumus, cilvēks var justies brīvs gandrīz it visā, taču tomēr katram pilsonim ir valsts noteikti ierobežojumi, kas nosaka kārtību valstī. Pastāv pamattiesības, kuras, es uzskatu katram ir zināmas, piemēram, viena no tām: „Cilvēkam ir tiesības un vārda brīvību”. Pamattiesības ir tās, kuras ir neapstrīdamas un Latvijā tās parāda valsts demokrātisko attieksmi pret sabiedrību.
Zemāk minēti daži panti no Satversmes un Latvijas Republikas Civillikuma, kas atspoguļo cilvēka un sabiedrības brīvības iespējas.
Katram cilvēkam jābūt apveltītam ar visām tiesībām un visām brīvībām, kas pasludinātas šajā deklarācijā, neatkarīgi no rases, ādas krāsas, dzimuma, valodas, reliģijas, politiskās vai citas pārliecības, nacionālās vai citas izcelsmes, mantiskā stāvokļa, kārtas vai cita stāvokļa.
Visi cilvēki piedzimst brīvi un vienlīdzīgi savā cieņā un tiesībās. Viņiem ir saprāts un sirdsapziņa, un viņiem citam pret citu jāizturas brālības garā.
Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.…