Kvantatīvā pieeja un kvalitatīvā pieeja pētījumos
Socioloģija, atšķirībā no citām zinātnēm, kopiena aktīvi izmanto empīriskās metodes: anketas, intervijas, novērojumus, eksperimentus, statistikas datu un dokumentu analīzi. Socioloģiskie pētījumi ir pareizu datu iegūšana par pētāmo parādību turpmākai praktiskai pielietošanai. Mūsdienās socioloģiskajos pētījumos pastāv sava veida antitēze, kvantitatīvās metodes un kvalitatīvās pieejas pretstats.
Kvantitatīvā pieeja vispārīgākajā formā ir tāda metodoloģija un specifiska pētniecības prakse, kurā pētījuma sākumpunkts ir teorētiskas hipotēzes, kuras tiek pārbaudītas pētījuma procesā. Šajā gadījumā verifikācijas procedūra ir balstīta uz matemātikas izmantošanu kā pierādījumu: uz pētnieku interesējošo sociālo raksturojumu mērīšanu un iegūtās socioloģiskās informācijas matemātisko analīzi.
Kvalitatīva pētījuma metode ir informācijas vākšanas, apstrādes un analīzes metode par indivīdiem. Kvalitatīvo pētījumu objekts ir indivīdi kā sociālo lomu veicēji. Kvalitatīva pieeja socioloģiskajiem pētījumiem sakņojas visdažādākajos jēdzienos, teorētiskajos virzienos, kas attīstījās Eiropas un Amerikas sociālajā filozofijā 19. gadsimta beigās - 20. gadsimta sākumā.
…