Kā notiek partiju identifikācija saskaņā ar racionālās izvēles modeli?
Gandrīz visās dzīves sfērās darbojas racionālā izvēle. Attiecībā uz partijām, jāsaka, tā ir komanda, kuras mērķis ir iegūt varu un kontrolēt savā pārziņā esošo resursus.
Vēlētājs, kurš balso atbilstoši racionālās izvēles modelim, ir raksturojams kā informēts, analizēt un salīdzināt spējīgs vēlētājs. Pēc racionālās izvēles modeļa vadoties, potenciālais vēlētājs izvēlas balsot par to politisko spēku, kurš varētu nest vēlētājam lielāko labumu par mazākajiem zaudējumiem.
Piemēram, vidēja mēroga uzņēmējs, visdrīzāk balsos par labēji tendētu politisku spēku, kura politiskajā piedāvājumā ietilpst privātā biznesa atbalsts un labvēlīga nodokļu politika; tas nozīmē, ja divi labēji politiski spēki aģitācijās runā par privāto biznesu, tā aizsardzību un stimulēšanu, tad minētais vēlētājs – uzņēmējs, no šiem diviem spēkiem izvēlēsies to, kurš varētu būt viņam labvēlīgs arī jautājumos par nodokļiem, konkurenci un citiem faktoriem.
Runājot par vēlētāja spēju salīdzināt un analizēt. Ir jāmin racionālais vēlētājs, kurš apzinās ne tikai ideālo variantu, bet ņem vērā arī reālo situāciju, reālās partijas iespējas, tādēļ būtisks ir aspekts, ka vēlētājs spēj kritiski novērtēt politisko spēku politisko piedāvājumu.
…