Saskarsmi ietekmē: fiziskā telpa; sociālā telpa; psiholoģiskais klimats; kultūrvide. Darba attiecībās būtu jāizvēlās piemērotākā telpa situācijai. Saskarsmei ir vairāki veidi: saskarsme ar sevi; saskarsme pārī; saskarsme grupā; publiskā saskarsme. Arī tas ir atkarīgs no situācijas, kas jārisina. Darba attiecības var būt tuvākas, un ne tik tuvas. Protams, mēs nekad ar kolēģiem nebūsim tik intīmās attiecībās, kā ar draugiem vai ģimeni. Vismaz tas nebūtu vēlams. Ar tuvākaajiem cilvēkiem saskaroties, mēs vairāk ļkaujam vaļu emocijām un subjektīvajam viedoklim, kas, veidojot veiksmīgu karjeru, nebūtu vēlams. Darba atteicībās tiek lietota gan vertikālā, gan horizontālā saskarsme. Vertikālā: starp priekšnieku un padotajiem, un horizontālā: starp kolēģiem un sadarbības partneriem.
Veiksmīgas saskarsmes pamatā ir pašizziņa, pašpilnveidošanās un pamatprincipu pārzināšana.
Iespējamie traucēkļi un barjeras ir valodas barjera: sazinoties ar svešzemju sadarbības partneriem. Loģiskā barjera un arī izvairīšanās, ja kāds no partneriem nevēlas sadarboties. To ietekmēt ir iespējams mainot situāciju, pārliecinot partneri, vai raī mainot savus uzskatus un līguma noteikumus.
Starp partneriem ir iespējami trīs takti: sadarbība, konkurence, kā arī izvairīšanās. Jāizvēlas sev piemērotākā, lai gūtu sev vēlamos rezultātus. Liela nozīme ir arī pirmajam iespaidam. Tas veidojas pirmo 90 sekunžu laikā. 55% sastāda ārējais izskats, 38% izturēšanās, un tikai 7% teiktais. Tātad jāsagatavojas atbilstoši darba pasākumam, vai vietai, kur norunāta satikšanās ar jauno partneri. Liela nozīme, būs arī tam, ja zināsim, kāda gaume piemīt mūsu jaunajam partnerim. Jābūt pietiekami pārliecinātam par sevi, ja esi satraucies, tad līguma noslēgšanai, vai darba pārrunām varam izvēlēties sev pazīstamu vietu, kurā jūtamies droši. Tas krietni palīdz celt pašapziņu, jo svešā vietā viegli varam samulst.
…