Saskarsme ir cilvēku savstarpējās attiecības, cilvēka esamības vienīgais veids. Neskatoties uz daudzajiem zinātniskajiem skaidrojumiem, manuprāt, saskarsme ir liela māksla. Māksla, kas prasa gan zināšanas, gan talantu. Ne velti ir pazīstams tāds jēdziens kā saskarsmes kultūra.
Nonākot saskarsmē ar citiem mēs it kā sevī sadalām lietas ko atļaujam citiem redzēt, sajust vai nojaust. Amerikāņu psihologi Džozefs Lusts un Harijs Inghems izveidojuši "Es" - koncepcijas modeli. Šajā modelī uzskatāmi parādīts tas kā nošķiras tas, kas zināms citiem un tikai sev, un arī tas, ko nezin ne citi, ne mēs paši.
Saskarsme ir arī personības izziņas process. Atkarībā no mijiedarbības līmeņa ar otru personu mēs atrodamies viena no šiem 4 līmeņiem – rituālās saskarsmes līmenī, faktu atstāstīšanas līmenī, jūtu un doma atklāšanas līmenī vai pēdējā līmenī – vaļsirdīgas atzīšanās, ļoti tuvu un intīmu attiecību līmenī. Loģiski ir tas, ka pēdējā saskarsmes dziļuma mijiedarbības līmenī iekļūst ļoti šaurs personu loks.…